PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.08.2023
Serbia to kolejny przystanek na festiwalowej drodze „Lat świetlnych” Moniki Proby. Głośna produkcja Studia Munka SFP powalczy o nagrody na Interaction: Short Docs Festival.
Interaction: Short Docs Festival to impreza wyrosła na gruncie międzynarodowych studenckich warsztatów filmowych organizowanych od 17 lat w rejonie Čačak na zachodzie Serbii. W ubiegłym roku pomysłodawcy postanowili rozszerzyć formułę imprezy o konkurs krótkometrażowych dokumentów, które w ich opinii stwarzają pole do poszukiwań i eksperymentów, znacząco przyczyniając się do przesuwania granic gatunku.

 

„Lata świetlne” to jeden z piętnastu tytułów zaproszonych do udziału w tegorocznej edycji konkursu i jedyny reprezentant Polski w tym gronie. Film Moniki Proby to poruszający portret dwóch mężczyzn marzących o karierze kościelnej. Witalij – absolwent prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, nie czuje się jeszcze gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Wciąż mieszka z przyjacielem z seminarium, odwlekając decyzję o objęciu parafii na rodzinnej białoruskiej wsi. Monika Proba kieruje kamerę na ich prywatny mikrokosmos funkcjonujący na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.

 

Światowa premiera filmu miała miejsce w 2021 roku na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał on Wyróżnienie Jury w Konkursie polskim. Film Moniki Proby ma na też swoim koncie m.in. Grand Prix – Złote Krzesło 45. Kortfilmfestivalen w Norwegii, wyróżnienia jurorów Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz 9. Student International Film Festival w chorwackiej Rijece, Nagrodę za montaż Festiwalu Filmowego „Przeźrocza” w Bydgoszczy, Nagrodę Młodego Jury i Nagrodę Jury Dziennikarzy Zagranicznych 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku a także Grand Prix Islandzkiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IceDocs.

 

„Lata świetlne” zrealizowane zostały w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym filmu jest SQUARE Film Studio.

 

Druga edycja Interaction: Short Docs Festival potrwa od 16 do 23 sierpnia. Festiwalowe pokazy zaplanowano w stolicy regionu Čačak oraz miastach Požega i Užice.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.08.2023
Zobacz również
48. FPFF w Gdyni: „Doppelgänger. Sobowtór" na otwarcie
Wraca „Muzyka w filmie”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll