PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Poruszający dokument Moniki Proby „Lata świetlne” otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie filmów dokumentalnych 9. Student International Film Festival w Rijece.
STIFF to ciesząca się międzynarodowym uznaniem impreza prezentująca etiudy studenckie i krótkometrażowe debiuty z całego świata. Celem festiwalu jest wspieranie osób stawiających pierwsze kroki w branży filmowej, zachęcanie do rozwoju nowych pomysłów i międzynarodowej współpracy. Na program STIFF składają się trzy konkursy, w których wyłaniane są najlepsze krótkometrażowe fabuły, animacje i dokumenty. To właśnie w tej ostatniej kategorii o nagrody z dziewięcioma innymi obrazami rywalizowały „Lata świetlne” Moniki Proby.

Produkcja Studia Munka SFP to poruszający portret dwóch mężczyzn marzących o karierze kościelnej. Witalij – absolwent prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, nie czuje się jeszcze gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Wciąż mieszka z przyjacielem z seminarium, odwlekając decyzję o objęciu parafii na rodzinnej białoruskiej wsi. Monika Proba kieruje kamerę na ich prywatny mikrokosmos funkcjonujący na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.

Subtelna, a zarazem wnikliwa obserwacja reżyserki spodobała się Jurorom chorwackiej imprezy, którzy zdecydowali o uhonorowaniu „Lat świetlnych” Wyróżnieniem Specjalnym STIFF. To kolejny już laur dla dokumentu ze Studia Munka SFP.

Światowa premiera „Lat świetlnych” miała miejsce na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał on Wyróżnienie Jury w Konkursie polskim. Kolejne wyróżnienie na ręce Moniki Proby trafiło od jurorów Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Z kolei na Festiwalu Filmowym „Przeźrocza” w Bydgoszczy „Lata świetlne” otrzymały Nagrodę za Najlepszy Montaż autorstwa Adriany Fernández Castellanos i Moniki Proby. Najważniejsza z dotychczasowych nagród to Grand Prix – Złote Krzesło 45. Kortfilmfestivalen w Norwegii, dzięki któremu „Lata świetlne” mają prawo ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.

Producentem wykonawczym „Lat świetlnych” jest SQUARE Film Studio. Film powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2022
Zobacz również
Konferencja poświęcona Barbarze Pec-Ślesickiej
Jacek Lusiński o "Śubuku"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll