PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
21 grudnia poznamy tzw. oscarowe shortlisty będące pierwszym stopniem selekcji nominowanych do najsłynniejszych filmowych nagród na świecie. Wśród tegorocznych kandydatów do Oscarów są dwie krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP - „Victoria” Karoliny Porcari i „Lata świetlne” Moniki Proby.


Zrealizowana z udziałem ikony polskiego kina Katarzyny Figury „Victoria” Karoliny Porcari to historia kobiety po pięćdziesiątce, która nieoczekiwanie odkrywa swoją uśpioną dotąd seksualność. Obraz miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie uhonorowano go Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. To właśnie ta nagroda otworzyła produkcji Studia Munka możliwość ubiegania się o nominację do Oscara.

Oprócz krakowskiego Srebrnego Smoka film Karoliny Porcari ma na koncie m.in. Nagrodę im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie.

„Victoria” to kolejny krótki metraż z flagowego programu Studia Munka SFP Trzydzieści Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadała Natalia Łodygowska - Mizar Films. Koproducentami "Victorii" są TVN i All For Movies.

Drugi z oscarowych kandydatów ze Studia Munka SFP to krótkometrażowy dokument „Lata świetlne” Moniki Proby. Przepustką dającą możliwość ubiegania się o nominację stało się Grand Prix – Złote Krzesło 45. Kortfilmfestivalen w Norwegii.

W tym niezwykle intymnym dokumencie reżyserka kieruje swoją kamerę na Witalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który nie czuje się jeszcze gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Mimo ukończenia nauki wciąż mieszka z przyjacielem z seminarium, odwlekając decyzję o objęciu parafii na rodzinnej białoruskiej wsi.

Światowa premiera „Lat świetlnych” miała miejsce w 2021 roku na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał on Wyróżnienie Jury w Konkursie polskim. Film Moniki Proby ma na też swoim koncie m.in. wyróżnienia jurorów Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz 9. Student International Film Festival w chorwackiej Rijece, a także Nagrodę za montaż Festiwalu Filmowego „Przeźrocza” w Bydgoszczy.

„Lata świetlne” zrealizowane zostały w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym filmu jest SQUARE Film Studio.

Oba filmy znalazły się na tegorocznej liście uprawnionych do nominacji do Oscara. W dniach 12-15 grudnia członkowie Amerykańskiej Akademii Filmu i Telewizji mogą oddawać swoje głosy na filmy, które znajdą się na tzw. shortlistach nominowanych. Ich ogłoszenie nastąpi 21 grudnia. W kolejnym etapie głosowania w dniach 12-17 stycznia 2023 dojdzie do wyłonienia nominacji. Walczące o Oscary tytuły i ich twórców  poznamy 24 stycznia, a laureatów podczas oscarowej gali 12 marca 2023.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2022
Zobacz również
51. Forum Wokół Kina (I). „Początek dalekiej drogi”
Dokument „Silent Love” w programie Slamdance
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll