PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
8 lutego 2023 roku w kinie Kultura odbyła się premiera filmu Piotra Złotorowicza „Wiarołom”. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka i wkrótce będzie miał premierę w Canal+ oraz na platformie Canal+ Online.

Ekipa filmu, fot. Piotr Molęcki/East News/SFP

Jak zapowiedział prowadzący premierę Rafał Pawłowski, widzowie obejrzą film premierowo w serwisie Canal+ oraz na głównej antenie stacji już 7 marca. Z tej okazji w kinie Kultura spotkali się twórcy i ekipa.  – Film powstał w cyklu Sześćdziesiąt Minut, który jest inicjatywą Studia Munka. Filmy realizowane są tu w warunkach pełnej swobody artystycznej. Budżety „sześćdziesiątek” są małe, więc tym bardziej dziękuję, że daliście serce temu projektowi – zwrócił się do ekipy producent Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP. – Bardzo lubię ten film, przypomina on dawne czasy kina poetyckiego, autorskiego. Ta stylistyka wciąż jest aktualna, a przez taki film można wiele opowiedzieć o świecie.


Wzruszony reżyser dziękował wszystkim, którzy zjawili się w kinie. – Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi ten film powstał, mimo że mieliśmy bardzo ograniczony budżet, a czasu było mniej niż przy podobnych produkcjach.  Dzięki pracy ekipy udało się osiągnąć ten efekt – dodał Piotr Złotorowicz.

Julia Szczepańska, Mirosław Zbrojewicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jerzy Kapuściński, fot. Piotr Molęcki/East News/SFP

"Wiarołom"
to historia Anny, która po latach nieobecności przyjeżdża do położonej na Pomorzu rodzinnej wsi, aby spędzić czas ze schorowaną matką. Spotkanie z Alkiem – pierwszą szkolną miłością – uruchamia serię wydarzeń, które wydobywają z mroku głęboko skrywane tajemnice z przeszłości.

Piotr Złotorowicz, fot. Piotr Molęcki/East News/SFP
 
W główne role wcielili się debiutująca na ekranie Julia Szczepańska – wyróżniona za tę kreację na tegorocznym festiwalu TofiFest w Toruniu oraz Mateusz Więcławek, znany m.in. z filmów „Cicha noc” Piotra Domalewskiego i „Wesele” Wojtka Smarzowskiego. Młodym aktorom partnerują uznani artyści: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman i Mirosław Zbrojewicz. Reżyser filmu Piotr Złotorowicz był stypendystą Młodej Polski, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatem Talentów „Trójki” w kategorii Film. Jego pierwszy krótkometrażowy dokument „Smolarze” był prezentowany na ponad 130 festiwalach w Polsce i za granicą, zaś krótka fabuła „Ludzie Normalni” otrzymała 17 nagród, w tym Srebrną Kijankę za zdjęcia na Camerimage.  „Matka Ziemia” miała premierę podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno. Autorem zdjęć jest Nicolas Villegas – jest to już trzeci wspólny film Villegasa i Złotorowicza


 "Wiarołom" Piotra Złotorowicza na 15. Festiwalu Mastercard Off Camera


Światowa premiera „Wiarołoma” miała miejsce w styczniu na 20. Dhaka International Film Festival w Bangladeszu. Film otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w New Jersey. Obraz Piotra Złotorowicza prezentowany był również w konkursach festiwali Off Camera w Krakowie oraz Młodzi i Film w Koszalinie. Przede wszystkim "Wiarołom" otrzymał Nagrodę dla najlepszego filmu na Byron Bay International Film Festival w Australii. Produkcja Studia Munka SFP rywalizowała o uznanie jury z głośnymi, nagradzanymi tytułami m.in. „W trójkącie” Rubena Östlunda i „Podejrzaną” Park Chan-wooka.

Piotr Szczepański z aktorkami - Julią Szczepańską i Wiktorią Filus, fot. Piotr Molęcki/East News/SFP

  "Wiarołom" to debiut zrealizowany w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję z ramienia Studia Munka odpowiadali Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu i stałym partnerem programu Sześćdziesiąt Minut jest CANAL+ Polska. Partnerami produkcji „Wiarołoma” były firmy Coloroffon i Panavision. Film otrzymał wsparcie finansowe z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film.

 Z planów filmowych. Making of filmu "Wiarołom" Piotra Złotorowicza
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny /SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2023
Zobacz również
"Heaven in Hell": propozycja na Walentynki od twórców "365 dni"
Thriller pełen emocji. "Wyrwa" na podstawie książki Wojciecha Chmielarza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll