PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Radość życia” Szymona Waćkowskiego, „Wspaniałe kilka minut” Huberta Patynowskiego i „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald to trzy filmy zrealizowane w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, które rywalizują w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 48. FPFF w Gdyni. Po pokazach twórcy spotkali się z festiwalową publicznością.

Bohaterami „Radości życia” Szymona Waćkowskiego są Marta (Julia Wyszyńska) i Łukasz (Dobromir Dymecki). To młode małżeństwo z dwójką dzieci, które planuje spędzić weekend w wielkim parku rozrywki w ramach wykupionego ekskluzywnego pakietu, zapewniającego najlepsze atrakcje. Na miejscu bohaterka odkrywa, że jej mąż próbował popełnić samobójstwo w pokoju hotelowym. Mężczyzna przekonuje ją, aby nie zmieniali planów i do końca dnia udawali przed dziećmi, że nic się nie stało. Rozrywka i zabawa muszą toczyć się dalej. Marta, choć zgadza się, przez cały dzień przeprowadza własne śledztwo, by dowiedzieć się co skłoniło jej męża do tak dramatycznego i drastycznego kroku. 
– Wszystko zaczęło się od tematu męskich samobójstw, który w Polsce jest dużym tabu i niewiele o nim wiemy. Dopiero później pojawił się park rozrywki. Jest on sam w sobie przestrzenią z przytłaczającą energią, pełną głośnych dźwięków i muzyki. Połączenie historii tego małżeństwa z takim miejscem wydało mi się filmowo interesujące  – opowiadał Szymon Waćkowski. Reżyser świadomie unika prostej diagnozy i pozostawia w filmie otwarte zakończenie, aby widzowie sami spróbowali odpowiedzieć na pytanie co skłoniło Łukasza do próby samobójczej. – Ten powód na pewno w bohaterze gdzieś głęboko jest, ale on nie potrafi go jeszcze sprecyzować i dobrze nazwać. Nagle nastąpił moment gdzie człowiek się bardzo mocno gubi i traci ten sens – dodał Dobromir Dymecki.


Osadzone w dystopijnym, pozbawionym emocji świecie „Wspaniałe kilka minut” w reżyserii Huberta Patynowskiego, to historia spotkania dwójki młodych ludzi poszukujących czegoś, co będzie w stanie poruszyć ich do głębi. Ó (Mikołaj Kubacki) to imigrant z zewnątrz, który z marnym skutkiem szuka przyjaźni. Eliza (Martyna Byczkowska) intensywnie poszukuje nowych bodźców i nic już nie sprawia jej przyjemności. Razem wyruszają w poszukiwaniu czegoś naprawdę mocnego. 
Twórcy nie skorzystali z gotowych lokacji, wszystko zostało stworzone za pomocą przemyślanej scenografii i VFX. W filmie nie ma przypadkowych rekwizytów, nie pojawiają się żadne urządzenia elektroniczne czy jedzenie. Jak tłumaczył reżyser „wszechobecna czerń nie będzie dezorientować bohaterów na poziomie inscenizacji, wręcz odwrotnie, będzie absurdalna i intencjonalna, a bohaterowie będą się w niej gładko poruszać”. - Było dużo zasad, które ten film zbudowały. Cały stworzony świat ma prawdopodobnie więcej filozoficznej obudowy niż „Wspaniałe kilka minut” trwa. Chciałem, aby powstały dwa filmy równocześnie; jeden to ten, co widzimy, ale równolegle toczy się drugi w naszych głowach. Chodziło o to, aby nikomu nie narzucać jakiejkolwiek rzeczywistości – uzupełnił reżyser na spotkaniu z publicznością.


Bohaterem „Pięknej Łąki Kwietnej” w reżyserii Emi Buchwald jest Emil (Andrzej Kłak), nadwrażliwy architekt krajobrazu, który kocha naturę, ale nie potrafi dogadać się z ludźmi. Przez swoją neurotyczną osobowość pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń na oczach swojej córki (Marianna Kaniewska), starając się przy tym wszystkim pozostać dobrym ojcem. – Chcieliśmy opowiedzieć o bohaterze, który jest bardzo aktywny. Emil swoim działaniem powoduje, że dzieje się wiele, ale te działania nie są do końca świadome i na pewno momentami kontrowersyjne – mówiła reżyserka Emi Buchwald. Zwróciła uwagę na skrajne emocje widzów związane z odbiorem postaci Emila. Jedni go nie znoszą, a drudzy mu kibicują i się z nim utożsamiają. – Nikt inny w Polsce poza Andrzejem Kłakiem nie mógłby zagrać Emila. To aktor kompletnie niewykorzystany przez polskie kino – podkreśliła.  

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP i K.Kosycarz/FPFF

Krótkometrażowe filmy Studia Munka powstały ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego we współpracy z TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska oraz współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym filmu „Radości życia” jest firma Re:Sin. Za produkcję wykonawczą „Wspaniałych kilku minut” odpowiadało No Drama Production. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są Samira Studio oraz Studio Produkcyjne Orka, zaś producentem wykonawczym Loco Film Production.


RJ
SFP/FPFF
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2023
Zobacz również
48. FPFF. Maciej Karpiński o książce „Pan Andrzej. Portret z pamięci”
48. FPFF. „Tyle co nic", czyli realistyczny obraz współczesnej polskiej wsi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll