PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy i „Wielki strach” Pawliny Carlucci Sforzy otrzymały aż trzy nagrody na 12. Toronto Polish Film Festival. Nagroda festiwalowej publiczności trafiła do Bartosza Kruhlika za „Supernovą”.

Toronto Polish Film Festival to impreza organizowana od 12 lat przez polonijne Stowarzyszenie Filmowe Ekran. Festiwal rokrocznie prezentuje najnowsze polskie produkcje krótko- i pełnometrażowe, fabularne i dokumentalne. Festiwalową ofertę kieruje do liczącej ponad 1 mln odbiorców społeczności polonijnej w Kanadzie.


W Jury tegorocznej edycji Toronto PFF zasiedli: prawnik, pisarz i krytyk filmowy Larry Anklewicz, były dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto Piers Handling oraz twórca filmów dokumentalnych Ottie Lockey.


Nagrodą dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego jurorzy nagrodzili dokument Katarzyny Warzechy "We Have One Heart". To opowieść o mężczyźnie, który po śmierci matki odnajduje listy pisane przez jego rodziców – Polkę i żyjącego w Iraku Kurda. Adam zyskuje w ten sposób szansę, aby dowiedzieć się czegoś o swoim ojcu, którego nigdy osobiście nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi nadaje ton tej niezwykłej podróży w czasie, pozwalającej odkryć emocje łączące zakochanych z różnych zakątków świata i pewną długo skrywaną rodzinną tajemnicę.


W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny oraz Najlepsza Reżyseria Dokumentu zwyciężył "Wielki strach" Pawliny Carlucci Sforzy. To wstrząsające świadectwo wydarzeń, które miały miejsce na Podkarpaciu tuż po II wojnie światowej. Był to czas, kiedy w rodzinne strony wracali ludzie wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Nie spodziewali się, że są na znakomitym łupem dla lokalnych bandytów. Wyrzucani z pociągu, ograbiani i mordowani, powiększali liczbę ofiar wojny. O tym, co dzieje się w lesie, wiedzieli mieszkańcy pobliskich miejscowości. Milczeli bo, jak sami mówią, „żyli pod strachem”. Rozmowa przed kamerą to nie tylko opowieść o historii, ale także próba zwalczenia dławiącego kolejne pokolenia lęku i poczucia winy.


Nagrodę Publiczności tegorocznego Toronto Polish Film Festival zgarnęła "Supernova" Bartosza Kruhlika. To obsypana nagrodami opowieść o tragicznym w skutkach wypadku samochodowym. Dramatyczne wydarzenia splatają losy ludzi, którzy w innych okolicznościach najprawdopodobniej nigdy by się nie skonfrontowali. Oscylujący na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego film ma już status gwiazdy polskich i międzynarodowych festiwali filmowych, z których wraca bogatszy o kolejne nagrody. Od poniedziałku 22 listopada polska publiczność może oglądać „Supernovą” na platformie streamingowej Netflix.


Wszystkie nagrodzone filmy powstały w Studio Munka w ramach programów współfinansowanych przez PISF. Za produkcję z ramienia Studia Munka odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym "We Have One Heart" jest firma Silver Frame. Realizację filmu wsparły dodatkowo: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film oraz Miasto Gdańsk. Producent wykonawczy i koproducent filmu "Wielki strach" to Agresywna Banda (Alessandro Leone). Za koprodukcję odpowiadali: Rentcam, New Wave Film, Akjos Media. Canal+ Polska jest natomiast koproducentem filmu "Supernova".

MR
TPFF
Ostatnia aktualizacja:  24.11.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Napisz lub nagraj recenzję i weź udział w XXV Konkursie im. Krzysztofa Mętraka
"Po złoto" z nagrodą dla najlepszego filmu w Palermo
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll