PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowany w Studio Munka SFP krótkometrażowy, animowany dokument Katarzyny Warzechy „We Have One Heart” powalczy o nagrody w konkursie festiwalu krótkich dokumentów Interakcija w Serbii.
Interakcija to organizowany przez Niezależne Centrum Filmowe Filmart w miejscowości Požega w Serbii międzynarodowy festiwal krótkometrażowych kreatywnych filmów dokumentalnych, które swoją oryginalnością i innowacyjnością przyczyniają się do poszerzania granic kina non-fiction. Film Katarzyny Warzechy znalazł uznanie w oczach serbskich selekcjonerów i wraz z 14 innymi tytułami z całego świata powalczy o festiwalowe nagrody w dniach 17-24 sierpnia br.

„We Have One Heart” to obraz oparty na historii gdańskiego plastyka i muzyka Adama Witkowskiego, który po śmierci matki odnalazł listy, jakie wiele lat temu pisali do siebie jego rodzice – Polka i mieszkający w Iraku Kurd. Niespodziewanie dostał szansę, by poznać historię swojego ojca, z którym nigdy nie miał okazji się zetknąć. Autorka filmu Katarzyna Warzecha połączyła archiwalne zdjęcia, prawdziwą korespondencję oraz współczesne ujęcia filmowe z animacją dając widzom wgląd w emocje łączące zakochanych z odległych zakątków świata i pozwalając im odkryć długo skrywaną rodzinną tajemnicę.  

„We Have One Heart” miał swoją światową premierę w kwietniu 2020 roku na festiwalu Visions du Reel w szwajcarskim Nyonie. Był to początek pełnej sukcesów  wędrówki produkcji Studia Munka po polskich i zagranicznych festiwalach. Film otrzymał m.in. Złotego Hugo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, święcił też tryumfy na Central and Eastern European Film Festival „CinEast” w Luksemburgu, Flickerfest International Short Film Festival w Sydney, DocsMX w Meksyku, amerykańskim Aspen ShortsFest, Open Air Kurzfilmfestival „dotdotdot” w Wiedniu oraz Toronto Polish Film Festival. W Polsce „We Have One Heart” doceniły m.in. jurorskie gremia na festiwalach Młodzi i Film w Koszalinie, Kameralnym Lecie w Radomiu, Wajda na Nowo w Suwałkach, Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA oraz Long Story Short we Wrocławiu. Katarzyna Warzecha otrzymała również Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepszy scenariusz.

Film powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję ze strony Studia Munka odpowiedzialni byli Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym filmu jest firma Silver Frame, koproducentem - Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Patronem Honorowym filmu jest Miasto Gdańsk.

Dodatkowo w programie Festiwalu Interakcija w sekcji In focus: Poland znalazły się trzy inne produkcje Studia Munka SFP z programu Pierwszy Dokument - „Harda” Marcina Polara, „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego i „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

„Harda” to opowieść o jednej z najdłuższych i najgłębszych jask iń odkrytych w ostatnich latach w polskich Tatrach. Bohaterem filmu jest Jarosław Surmacz, jeden z jej odkrywców. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii. Od momentu premiery na Sundance Film Festival w 2019 roku film Marcina Polara prezentowany był na ponad 60 festiwalach na świecie. Koproducentem i producentem wykonawczym „Hardej” jest Róża Misztela - LeLe Crossmedia Production. Za zagraniczną promocją i festiwalową dystrybucją filmu odpowiedzialna jest agencja KFF Sales&Promotion, działająca w ramach Krakowskiej Fundacji Filmowej.

„Trochę raju” zabiera nas z kolei w niezwykły świat wielodzietnej śląskiej rodziny żyjącej na obrzeżach cywilizacji. Zrealizowany bez słów, dokumentalny obraz jest wynikiem długotrwałej, intymnej obserwacji, podczas której reżyser odkrywa przed widzami tytułowy „raj” nierozerwalnie związany z naturą odmierzającą niespieszny rytm życia bohaterów filmu, jakże różny od tego, którym żyjemy na co dzień. Od momentu światowej premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym IDFA w Amsterdamie w 2020 roku dokument Andrzeja Cichockiego z sukcesami prezentowany jest na kolejnych zagranicznych i polskich festiwalach, z których przywiózł jak dotąd kilkanaście nagród. Koproducentami „Trochę raju” są Unlimited Film Operations i Limes Avenue Produkcja Filmowa.

Ostatni z filmów - „Wolta” - przedstawia historię 12-letniej Zuzi od kilku trenującej  woltyżerkę. Dotąd, ze względu na wiek i budowę, podnoszona przez starsze, silniejsze koleżanki była tzw. „górną” - zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. W trakcie kolejnego sezonu okazuje, że urosła i figury z jej udziałem nie mają już gracji i lekkości. Chcąc zostać w drużynie, musi znaleźć dla siebie nową rolę w grupie. Film Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały miał swoją światową premierę w kwietniu 2017 roku na Festiwalu Hot Docs w Toronto, gdzie otrzymał Wyróżnienie Honorowe. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest Moth Films. Koproducentami filmu były również O.K.O. FX Studio, Cukry oraz Kurkot Kollektiv.

Serbski Festiwal Interakcija odbędzie się w dniach 17-24 sierpnia. Pokazom filmów towarzyszą warsztaty kreacji kina dokumentalnego oraz prezentacje doc in progress.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2022
Zobacz również
„Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”: podróż po Polsce sprzed 4000 lat
Znamy filmy zgłoszone na polskiego kandydata do Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll