PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowane w Studio Munka SFP krótkometrażowe dokumenty „Wielki strach” Pawliny Carlucci Sforzy oraz „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy znalazły się w gronie najchętniej oglądanych produkcji przez widzów internetowej platformy DAFilms.pl.
Działająca od kilkunastu lat platforma DAFilms.com oraz jej polskojęzyczna wersja DAFilms.pl to serwis vod prezentujący autorskie kino dokumentalne. Unikalny katalog platformy to efekt pracy kuratorskiej selekcjonerów siedmiu kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH:DOX Copenhagen, Doclisboa, Millenium Docs Against Gravity, DOK Leipzig, FID Marseille, MFDFJihlava i Visions du Réel Nyon.

W opublikowanym przez serwis podsumowaniu 2022 roku znalazło się 20 dokumentów najchętniej oglądanych przez polskich odbiorców. W tym gronie są dwie produkcje Studia Munka SFP.

Pierwsza z nich - „Wielki strach” Pawliny Carlucci Sforzy - to wstrząsające świadectwo wydarzeń, które miały miejsce na Podkarpaciu tuż po II wojnie światowej. Był to czas, kiedy w rodzinne strony wracali ludzie wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Nie spodziewali się, że są na znakomitym łupem dla lokalnych bandytów. Wyrzucani z pociągu, ograbiani i mordowani, powiększali liczbę ofiar wojny. O tym, co dzieje się w lesie, wiedzieli mieszkańcy pobliskich miejscowości. Milczeli bo, jak sami mówią, „żyli pod strachem”. Rozmowa przed kamerą to nie tylko opowieść o historii, ale także próba zwalczenia dławiącego kolejne pokolenia lęku i poczucia winy. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu „Wielki strach” jest Agresywna Banda (Alessandro Leone). Koproducentami filmu byli również: Rentcam, New Wave Film i Akjos Media.

Drugi z filmów - obsypany nagrodami animowany dokument „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy - oparty jest na historii gdańskiego plastyka i muzyka Adama Witkowskiego, który po śmierci matki odnalazł listy, jakie wiele lat temu pisali do siebie jego rodzice – Polka i mieszkający w Iraku Kurd. Niespodziewanie dostał szansę, by poznać historię swojego ojca, z którym nigdy nie miał okazji się zetknąć. Autorka filmu Katarzyna Warzecha połączyła archiwalne zdjęcia, prawdziwą korespondencję oraz współczesne ujęcia filmowe z animacją, dając widzom wgląd w emocje łączące zakochanych z odległych zakątków świata i pozwalając im odkryć długo skrywaną rodzinną tajemnicę. Producentem wykonawczym filmu jest firma Silver Frame. Realizację "We Have One Heart" wsparł Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Patronem Honorowym filmu jest Miasto Gdańsk.

Oba filmy powstały w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za ich produkcję ze strony Studia Munka oraz realizację programu odpowiedzialni są Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska.

Z pełną listą najchętniej oglądanych filmów w serwisie DAFilms.pl można się zapoznać tutaj... https://dafilms.pl/program/1310-best-of-dafilms-poland-2022
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.12.2022
Zobacz również
Nabór filmów na Prowincjonalia 2023
„Fenomen”: film dokumentalny o WOŚP i Jurku Owsiaku w kinach od stycznia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll