PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.11.2021
Ostatni weekend zdecydowanie należał do Karola Lindholma! W piątkowy wieczór jego krótkometrażowa fabuła „Ostatni gwizdek” wygrała La Cabina International Film Festival organizowany w hiszpańskiej Walencji. Natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek wstrząsający dokument Karola Lindholma pt. „Wnętrze lwa” miał swoją premierę na prestiżowym i niezwykle popularnym internetowym kanale amerykańskiego festiwalu Slamdance. Oba filmy powstały w Studio Munka SFP.
Młody reżyser ma bardzo dobrą passę. Oba filmy – zarówno "Ostatni gwizdek", jak „Wnętrze lwa” – były już wcześniej wielokrotnie nagradzane, natomiast miniony weekend był dla Karola Lindholma wyjątkowy. A to z uwagi na rangę i prestiż imprez filmowych, na których doceniono aż dwie jego produkcje.

Hiszpański La Cabina International Film Festival to ważne i cenione miejsce na filmowej mapie Europy, dedykowane produkcjom trwającym od 30 do 60 minut. W tym roku do udziału w konkursie głównym festiwalu zakwalifikowano 12 filmów z ośmiu europejskich krajów. "Ostatni gwizdek" był jedynym reprezentantem Polski w tym gronie.

"Wnętrze lwa", fot. Studio Munka-SFP

Bohaterowie filmu Karola Lindholma to bracia Kamil i Rafał. Poznajemy ich podczas wspólnych nadmorskich wakacji. Młodszy z chłopców przygotowuje się do startu w pływackim maratonie. Treningowy reżim i wakacyjne przygody rozniecają tlący się w braciach bunt wobec despotycznego ojca-trenera. Główne role zagrali: Maciej Rębacz oraz debiutujący na ekranie Olaf Śnioch. W postać apodyktycznego ojca wcielił się Przemysław Bluszcz.

Istniejący od 1995 roku Slamdance Film Festival nie potrzebuje dodatkowych rekomendacji. Imprezę – organizowaną w Park City w stanie Utah – powołała do życia grupa amerykańskich filmowców rozgoryczonych odrzuceniem ich produkcji przez prestiżowy festiwal Sundance. Dziś marka Slamdance to jeden z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie. W ramach każdej edycji organizatorzy prezentują ponad 100 produkcji krótkometrażowych i kilkadziesiąt pełnometrażowych debiutów z całego globu.

Slamdance to także organizowane przez cały rok liczne warsztaty i konkursy dla młodych filmowców. Istotną i integralną część imprezy stanowią projekty internetowe. Niezwykle popularny, Youtube'owy The Slamdance Channel to jedna a takich inicjatyw. Co tydzień odbywa się tu premiera jednej krótkometrażowej produkcji. Kanał obserwuje ponad 100 tys. użytkowników, a prezentowane filmy gromadzą nawet kilkunastotysięczną widownię.

Premiera dokumentu Karola Lindholma na The Slamdance Channel to pokłosie obecności produkcji Studia Munka na ubiegłorocznym festiwalu Slamdance. 12-minutowe „Wnętrze lwa” dokumentuje kontrowersyjne wydarzenie, stanowiące część programu edukacyjnego wdrożonego przez duńskie ZOO działające w miejscowości Odense. Kamera śledzi reakcje publiczności biorącej udział pokazie sekcji zwłok młodego lwa. To widowisko z cyklu „Animals Inside Out”, którego celem jest edukacja w zakresie anatomii. Dla części – zwłaszcza małoletnich widzów – takie „obcowanie z naturą” okazuje się szokującym doświadczeniem.

Karol Lindholm, reżyser i scenarzysta „Ostatniego gwizdka” urodził się w 1990 roku w Koszalinie. Mieszkał w Szwecji, Polsce i Danii. Zanim rozpoczął studia na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako autor zdjęć i operator kamery przy filmach dokumentalnych, fabularnych i serialach telewizyjnych. Jego krótkometrażowe filmy były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce i na świecie.

"Ostatni gwizdek" i „Wnętrze lwa” zrealizowane zostały w Studio Munka SFP w ramach programów „30 Minut” i „Pierwszy dokument” wspieranych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję obu tytułów odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Filmy powstały we współpracy produkcyjnej Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników. Realizację „Ostatniego gwizdka” wsparły dodatkowo: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film oraz stacja TVN – stały partner programu „30 minut”.
MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
"Po złoto" z nagrodą dla najlepszego filmu w Palermo
"Supernova" na Netflixie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll