PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.10.2022
Krótkometrażowy dokument Adama Żądło „Solar Voyage” powalczy o statuetkę Wenus z Badalony przyznawaną przez organizatorów 48. FILMETS Badalona Film Festival – międzynarodowego festiwalu krótkich metraży organizowanego w kurorcie położonym na przedmieściach Barcelony.
Organizowany od 1969 roku FILMETS Badalona Film Festival to impreza prezentująca najciekawsze fabularne, dokumentalne i animowane produkcje z całego świata. Zaproszone filmy rywalizują o przyznawane w kilkunastu kategoriach statuetki Wenus z Badalony. W tegorocznym gronie tytułów konkursowych znalazł się „Solar Voyage” Adama Żądło wyprodukowany w Studio Munka SFP.

"Solar Voyage" to historia zmagającego się ze schizofrenią Mirka Lecha, który po wieloletniej izolacji wyrusza w niezwykłą podróż dookoła świata w poszukiwaniu miłości i... słońca. Jego plan jest prosty: zamierza dotrzeć do Afryki, znaleźć pracę w elektrowni słonecznej, a także kandydatkę na żonę. A następnie wrócić z nią do Polski na wesele...


"Solar Voyage", fot. Studio Munka SFP

Trwający zaledwie 18 minut "Solar Voyage" zawiera w sobie aż 60 lat życia bohatera, którego doświadczeniem można by obdarować kilkoro ludzi. Na niezwykłą warstwę wizualną filmu składają się nielinearna narracja, elementy teledysku, rejestracji dokumentalnej, animacji, inscenizacji, aktorstwa, wypowiedzi z off-u i z wideo, piosenki oraz dynamiczne zmiany narratora.

Twórca filmu Adam Żądło to artysta audiowizualny, doktorant Wydziału Sztuki UP im. KEN w Krakowie i absolwent Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wychował się na wsi. W swojej twórczości łączy doświadczenie z pracy na roli z wiedzą naukową i najnowszymi technologiami. Czynnie wspierał koła naukowe zajmujące się konstruowaniem cyborga i badaniem przestrzeni kosmicznej. Specjalizuje się w animacji, fotografii i filmie.

"Solar Voyage" zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za jego produkcję odpowiedzialni byli Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Za produkcję wykonawczą odpowiadała AMA Film Academy. Zdjęcia do "Solar Voyage" zrealizował Michał Sosna.

"Solar Voyage", fot. Studio Munka SFP

Światowa premiera "Solar Voyage" miała miejsce w 2021 roku w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dokument Adama Żądło wyróżniono w ubiegłym roku Nagrodą „Nowe Oko” na Festiwalu Filmowym Przeźrocza w Bydgoszczy, w czerwcu br. Nagrodą Specjalną Satyrek 2022 na Festiwalu Filmów Satyrycznych Pyszadło w Mogilnie, a w październiku Nagrodą Publiczności Festiwalu „Opolskie Lamy”.

  W czerwcu "Solar Voyage" prezentowany był na festiwalach FEST w Portugalii oraz Internacional de Cine de Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich.

Laureatów 48. FILMETS Badalona Film Festival poznamy 30 października.

WRÓB
Solar Voyage
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2022
Zobacz również
Info Day Kreatywnej Europy online
Emi Buchwald z najlepszą krótką fabułą WFF!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll