PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Siedemnaście krótkometrażowych filmów fabularnych z udziałem m.in. Sebastiana Stankiewicza, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Katarzyny Figury walczyć będzie o laury 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska na 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. To jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie.

Sebastian Stankiewicz, Marta Ścisłowicz, Piotr Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Piotr Trojan, Katarzyna Figura, Piotr Cyrwus i Małgorzata Bogdańska – to tylko część mistrzów, których zobaczymy w filmach wybranych do 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska. Zaufali debiutującym reżyserom i scenarzystom, studentom szkół filmowych i twórcom niezależnym. W Nowogardzie obejrzeć będzie można etiudy ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ale i produkcje z Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych Fosa. Nie zabraknie też produkcji fabularnych autorów uznanych już w innych dziedzinach sztuki – w tym dokumentalisty Tomasza Wolskiego (wcześniej gościł na Festiwalu z pełnometrażowym filmem dokumentalnym „1970”, sporadycznie kręci krótkie filmy fabularne).  Po kamerę sięgnął również ceniony reżyser teatralny Adam Ziajski.


„Program to bogaty wachlarz opowieści i emocji: od wymagających skupienia dramatów psychologicznych przez lekkie, ale niepozbawione inteligentnego przesłania komedie i zaskakujące romanse po dystopię i thriller. Kilka tytułów porusza się na pograniczu klasycznego opowiadania fabularnego i eksperymentu formalnego. Dwa dni konkursowych pokazów powinny wzbudzić żywą dyskusję, mam nadzieję, że przy niektórych propozycjach pojawią się nawet opinie skrajne. To zawsze najciekawsze w rozmowie o kinie” – komentuje dziennikarka filmowa Dagmara Romanowska, koordynatorka Konkursu Filmowa Młoda Polska.


"Synthol", Piotr Trojan, Studio Munka-SFP


„Konkurs Filmowa Młoda Polska to najmłodsza część Festiwalu „Lato z Muzami”, ale niezwykle istotna dla naszej publiczności. Stanowi nie tyle uzupełnienie pełnometrażowej części programu Festiwalu, co otwiera dla niego jeszcze jedną przestrzeń dla spotkania i rozmowy. W Nowogardzie nie tylko filmy oglądamy, ale zawsze o nich rozmawiamy. Staramy się wybierać takie dzieła, które taką debatę otwierają i do niej zachęcają” – podkreśla Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny „Lata z Muzami”. „Filmy oceni znakomite jury, złożone z autorów filmowych i badaczy kina” – dodaje. Nazwiska jurorów przedstawimy w osobnym komunikacie.


Konkurs Filmowa Młoda Polska będzie towarzyszyć Festiwalowi „Lato z Muzami” po raz ósmy. Na laureata Grand Prix czeka 3500 PLN, a jury dodatkowo przyzna też Wyróżnienie o wartości 1000 PLN. W minionych latach Grand Prix zdobyły m.in. „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, film, który niedawno walczył o Oscara, a także „Mały palec” Tomasza Cichonia, „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego, „Czarnowidzka” Joanny Satanowskiej, „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego, „1410” Damiana Kocura oraz „Marcel” Marcina Mikulskiego. Większość z laureatów albo już zadebiutowała w pełnym metrażu albo właśnie takie projekty realizuje.


Festiwal „Lato z Muzami” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Pomorza Zachodniego. W tym roku obchodzi swój 25. jubileusz. Program obejmuje premiery filmowe, spotkania z twórcami i aktywności dla młodych. Po raz kolejny organizatorzy wręczą prestiżową statuetkę Lauru Cisowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Do grona znamienitych laureatów – m.in. Agnieszki Holland, Doroty Kędzierzawskiej, Mariusza Wilczyńskiego, Wojciecha Smarzowskiego i Janusza Zaorskiego – dołączy Radosław Piwowarski.


Filmy 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska zaprezentowane zostaną w trzech blokach w dniach 13-14 lipca w Nowogardzkim Domu Kultury. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich zakwalifikowanych filmów. Zapraszamy do Nowogardu.


ADA, reż. Zlata Veresniak
Polska 2022/10 min

DIABEŁ, reż. Jan Bujnowski
Polska 2022/19 min

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA, reż. Jakub Radej
Polska 2022/29 min

FUNERALIA, reż. Bartłomiej Błaszczyński
Polska 2022/15 min

KAMERALNA OPOWIEŚĆ, reż. Michał Piotrowski
Polska 2021/24 min

LOTERIA, reż. Patryk Kaflowski
Polska 2022/19 min

MARTWE MAŁŻEŃSTWO, reż. Michał Toczek
Polska 2022/19 min

NA WIEKI, reż. Aleksandra Kamińska
Polska 2021/3 min

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA, reż. Adam Ziajski
Polska 2022/25 min

OSTATNI FILM PRZED KOŃCEM ŚWIATA, reż. Agnieszka Kalińska
Polska 2021/21 min

PŁOT, reż. Tomasz Wolski
Polska 2022/27 min

STAGNANT, reż. Konrad Kultys
Polska 2021/18 min

SYNTHOL, reż. Piotr Trojan
Polska 2021/25 min

VICTORIA, reż. Karolina Porcari
Polska 2022/28 min

VIVALDI. STABAT MATER, reż. Sebastian Pańczyk
Polska 2022/22 min

WARZYWA I OWOCE, reż. Maciej Jankowski
Polska 2021/26 min

W KRĘGU, reż. Jan Naszewski
Polska 2022/23 min


25. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w dniach 11-17 lipca 2022 w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie). Laureaci ogłoszeni zostaną na gali zamknięcia Festiwalu.


Organizatorami Festiwalu są: Nowogardzki Dom Kultury i Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Wstęp na wszystkie filmowe wydarzenia jest bezpłatny.

MR
Lato z Muzami
Ostatnia aktualizacja:  22.06.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Retrospektywa twórczości Agnieszki Holland na 22. MFF Nowe Horyzonty
"Jakoś to będzie" z premierą w serwisach VoD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll