PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film dokumentalny "Synek" Pawła Chorzępy z działającego przy SFP Studia Munka otrzymał nagrodę za najlepszy debiut na Węgrzech na Verzio International Human Rights Documentary Film Festival.
Film "Synek" jest bardzo subtelnie opowiedzianą historią o trudnej miłości między ojcem a synem oraz obrazem nieustającej walki o wolność. Słów nie pada wiele, o rodzinnej relacji mówią gesty i czyny.  Marcin – główny bohater – został bardzo skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Czuł się tam jak w wojsku. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo.  Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

Światowa premiera "Synka" miała miejsce na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Następnie dokument Pawła Chorzępy otrzymał wyróżnienie dla najlepszego debiutanckiego filmu na hiszpańskim festiwalu MiradasDoc. Na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym "Synek" zdobył Srebrnego Lajkonika dla najlepszego filmu dokumentalnego. Na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie film został uznany za najlepszy dokument, otrzymał też Srebrny Zamek na Off Cinema w Poznaniu oraz Grand Prix na Solanin Film Festival.

"Synek", materiały promocyjne Studia Munka SFP

  "Synek" powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach dofinansowanego przez PISF programu "Pierwszy Dokument". Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem - Bees Film House (Joanna Dobrzańska) oraz Mandla Media (Dominika Mandla). W produkcję zaangażowały się takie filmy, jak Telewizja Polska, Instytucja Filmowa Silesia Film (Śląski Fundusz Filmowy) oraz Uniwersytet Śląski (Katowice) - Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego. Film trwa 40 minut.

Verzio International Human Rights Documentary Film Festival to największy festiwal filmów dokumentalnych o prawach człowieka na Węgrzech. Organizowany jest od 2004 roku. Oprócz najnowszych filmów dokumentalnych Verzio - poprzez swoje warsztaty, retrospektywy i pokazy studenckie - dąży do stworzenia forum, na którym filmy są analizowane w sposób twórczy i krytyczny. Verzio International Human Rights Documentary Film Festival trwał w dniach 10-22 listopada 2020 roku.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2020
Zobacz również
Barbara Komosińska – budowanie na ekranie
Camerimage: znamy laureatów!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll