PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.11.2019
Na trwającym obecnie prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie premierowo pokazy zostanie "Synek” Pawła Chorzępy, film z działającego przy SFP Studia Munka.
Jak podaje Krakowska Fundacja Filmowa (reprezentująca nasze filmy), Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA rozpoczął się 20 listopada 2019 i potrwa do 1 grudnia.

"Synek", fot. Studio Munka SFP

 Film "Synek" jest bardzo subtelnie opowiedzianą historią o trudnej miłości między ojcem a synem oraz obrazem nieustającej walki o wolność. Słów nie pada wiele, o rodzinnej relacji mówią gesty i czyny.  Marcin – główny bohater – został bardzo skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Czuł się tam jak w wojsku. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo.  Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.


Paweł Chorzępa, fot. archiwum własne

Paweł Chorzępa jest reżyserem i operatorem. Jest wykładowcą w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w 2016 roku obronił pracę doktorską. Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych: Kawałek lata” (2010) i „Zud” (2016) w reż. Marty Minorowicz, „Decrescendo” (2011) i „Mój dom” (2012) w reż. Magdaleny Szymków, „Kiedy będę ptakiem” (2013) w reż. Moniki Pawluczuk, „Polonez” (2016), „Pierwszy Polak na Marsie” (2016) i „Relax” (2018) w reż. Agnieszki Elbanowskiej, „Opera o Polsce” (2017) w reż. Piotra Stasika, a także „New Born” (2018) w reż. Lidii Dudy.  Obecnie pracuje nad zdjęciami do filmu „Andrew Warhola, Moja Fabryka” w reż. Bogdana Dziworskiego, ostatnio zaś robił zdjęcia do „Magnezji” w reż. Macieja Bochniaka. Będzie tekaże autorem zdjęć do „Iluzji”  Marty Minorowicz.



 

WRÓB
SFP / KFF
Ostatnia aktualizacja:  24.11.2019
Zobacz również
Laureaci 29. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”
Jacek Bromski o „Solid Gold”: odwieczna walka dobra ze złem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll