PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zrealizowany w Studiu Munka SFP krótkometrażowy obraz Mariusza Rusińskiego „Moja siostra” zdobył Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu dla Młodej Widowni na międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie.
IDFA to największy i najważniejszy festiwal kina dokumentalnego na świecie. Organizowana od 1988 roku w Amsterdamie impreza prezentuje rokrocznie w różnych sekcjach około 300 filmów dokumentalnych, którym towarzyszą panele dyskusyjne, warsztaty i targi dokumentów. Prezentowane w ramach IDFA filmy przyciągają uwagę programerów i agentów sprzedaży z całego świata, a festiwalowe nagrody dają możliwość ubiegania się o nominacje do Oscarów.

„Moja siostra” to dla Mariusza Rusińskiego głęboko osobista historia. Bohaterką filmu jest Zuzia - wrażliwa i uzdolniona artystycznie nastolatka walczącej z nałogiem narkotykowym. A prywatnie – siostra reżysera, który próbuje dociec, co takiego wydarzyło się w życiu całej rodziny, że Zuzia popadła w uzależnienie.Tę głęboka wieź i empatię dostrzegli i docenili Jurorzy festiwalu w Amsterdamie doceniając „Moją siostrę” za: „uniwersalną opowieść o miłości i rozczarowaniach opowiedzianą znakomitą pracą kamery w zabawny sposób łącząc ze sobą punkty widzenia poszczególnych bohaterów”.

Na IDFA film Mariusza Rusińskiego miał swoją europejską premierę. Wcześniej gościł w Konkursie polskim 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz na  festiwalu FIDBA w Buenos Aires. W grudniu obejrzy go publiczność TRT International Documentary Awards w Istambule.

„Moja siostra” zrealizowana została w Studiu Munka SFP w ramach skierowanego do młodych twórców programu Pierwszy Dokument współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadała Produkcja 316. Koproducentem filmu jest MX35.

LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2023
Zobacz również
Klaudiusz Chrostowski z nagrodą „Perspektywa”
Pierwsze zdjęcia z planu filmu o Jerzym Kuleju
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll