PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Oto druga część naszego subiektywnego podsumowania branży audiowizualnej. Najważniejsze dwa wydarzenia drugiej połowy 2019 roku to dyskusje wokół Gdyni i wielki sukces "Bożego Ciała" Jana Komasy.
Wrzesień
Na 77. MFF w Wenecji „Boże ciało” Jana Komasy zostało uhonorowane nagrodą Europa Cinemas Label przyznawaną przez międzynarodową organizację Europa Cinemas zrzeszającą 1100 kin z 43 krajów i Inclusive Award Edipo Re dla filmów, które niosą humanistyczne wartości. „Boże ciało” brało udział w sekcji Giornate degli Autori – Venice Days. Wielką nagrodę jury przyznawaną drugiemu najlepszemu filmowi dostał "Oficer i szpieg" ("J'accuse") Romana Polańskiego, który startował w Konkursie Głównym.

Etiuda dokumentalna „FAMILY²” Yifan Sun zdobyła studenckiego Oscara® w kategorii „Documentary (International Film Schools)”. Etiuda została wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi.

44. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przebiegała pod znakiem dyskusji o przyszłości festiwalu i nieoczekiwanych zmian programowych. Filmowcy rozmawiali na konferencji Gildii Reżyserów oraz na Forum SFP, gdzie podjęto decyzję o kolejnych spotkaniach roboczych w gronie przedstawicieli organizacji środowiskowych. Film „Solid Gold” Jacka Bromskiego został decyzją koproducenta TVP wycofany z konkursu (czemu sprzeciwiło się m.in. jury), następnie producent – Akson Studio zadecydował  o przywróceniu filmu do programu imprezy. Wszystkie te dyskusje i zmiany programu nieco przysłoniły fakt, że poziom filmów konkursowych był wysoki, publiczność dopisała i udało się  bez większych problemów rozwiązać problem zamknięcia multipleksu na Skwerze Kościuszki.

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland został laureatem Złotych Lwów. Srebrne Lwy trafiły do twórców "Ikara. Legendy Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał Krzysztof Zanussi. Wiele nagród zebrało "Boże Ciało: Jana Komasy. Jury nagrodziło również Bartosza Kruhlika za debiut reżyserski  "Supernova". W konkursie krótkich filmów triumfował Hubert Patynowski  ("Nie zmieniaj tematu")  oraz Marcin Mikulski ("Marcel"). 

Ekipa filmu "Boże Ciało", fot. Borys Skrzyński / SFP


Polskim kandydatem do Oscara zostało "Boże Ciało" Jana Komasy.

Umowę ws. utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage podpisali wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage Marek Żydowicz.  Minister kultury zapowiada, że inwestycja ma kosztować ok. 600 mln zł i zostać zrealizowana do 2025 roku.

28 września zmarł Jan Kobuszewski.

Fot. Borys Skrzyński / SFP

Październik

Zgodnie z treścią rozporządzenia ministra kultury, z dniem 1 października 2019 r. połączeniu w nową państwową instytucję kultury uległy: Studio Filmowe „Kadr”, Studio Filmowe „Tor”, Studio Filmowe „Zebra”, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych. Nowa instytucja nosić będzie nazwę Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. „Z mocy prawa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przed dniem połączenia przez uprzednio funkcjonujące instytucje, w tym w prawa i obowiązki wynikające z zawartych między Stronami umów” – czytamy w komunikacie.

Cyfrowy Polsat, Discovery Communications Europe Ltd. i TVN utworzyły spółkę joint-venture, mającą na celu uruchomienie platformy streamingowej OTT, która ma na celu walkę z Netfliksem. Nowy serwis ma zapewnić widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowych w jednym miejscu.

Nagrodę Publiczności 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film „Wszystko dla mojej matki”  Małgorzaty Imielskiej.

Do Polski przyjechał Oleg Sencow. O jego uwolnienie wiele lat zabiegała m.in. Polska Akademia Filmowa. Reżyser spotkał się z publicznością w Warszawie i na Tofifest.

SFP-ZAPA wygrało proces przeciwko największemu w Polsce operatorowi sieci kin wielosalowych Cinema City o zapłatę tantiem, o których mowa w art. 70 ustawy o prawie autorskim.

7 października zmarł Janusz Kondratiuk

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla!
   
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Federacji Scenarzystów Europejskich w Amsterdamie polski scenarzysta i pisarz Maciej Karpiński, przewodniczący Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich został wybrany wiceprezydentem tej organizacji.


 
Listopad
W siedzibie SFP odbywa się spotkanie zespołu roboczego, którego celem jest wypracowanie nowego kształtu regulaminu organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, W pracach uczestniczą osoby zgłoszone przez dziesięć najważniejszych stowarzyszeń i organizacji reprezentujących różne zawody filmowe. Relacja z tego spotkania i wnioski organizacji dostępne są na stronie www.sfp.org.pl

Do Torunia powraca festiwal Camerimage.  Złotą Żabą 27. EnergaCamerimage uhonorowano Lawrence'a Shera za zdjęcia do "Jokera" Todda Phillipsa. W Konkursie Filmów Polskim zwyciężył "Pan T." ze zdjęciami Adama Bajerskiego. W Toruniu pojawili się i odebrali nagrody: Edward Norton, Robert Richardson, Quentin Tarantino, Richard Gere, Danny deVito, Lech Majewski, Peter Greenaway.

Bartosz Bielenia otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Nominacje do Paszportów Polityki otrzymali twórcy „Bożego Ciała”, scenarzysta Mateusz Pacewicz i aktor Bartosz Bielenia oraz Bartosz Kruhlik, reżyser „Supernovej”.

Na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia przyjechał Roman Polański, odebrał nagrodę za całokształt twórczości. Reżyser udał się do kina Muranów w Warszawie na premierę filmu "Oficer i szpieg". Film wszedł o kin pod koniec grudnia.

W Teatrze Wielkim odbywa się gala 70-lecia WFDiF.

Laureaci Nagród SFP, fot. Borys Skrzyński

 
Grudzień
Jan A. P. Kaczmarek ogłosił na konferencji w Katowicach, że festiwal Transatlantyk przenosi się na Śląsk.

Podczas tradycyjnej Wigilii SFP ogłoszone zostały nagrody SFP za całokształt twórczości. Laureatami ich są: Teresa Gruber, Maria Oleksiewicz, Feliks Falk, Piotr Kamler, Janusz Majewski, Wacław Pilkowski i Andrzej Ramlau.

„Zimna wojna”  Pawła Pawlikowskieg
o otrzymała nagrodę EFA People's Choice Award na 32. gali rozdania nagród Europejskiej Nagrody Filmowej. "Boże Ciało" znalazło się na shortliście oscarowej. Producent (Aurum Film) i PISF intensyfikują działania promocyjne w Los Angeles.

Cały grudzień trwa dyskusja wokół ogłoszenia Programów Operacyjnych PISF na 2020 rok.  Pod koniec listopada Rada PISF odrzuciła Programy Operacyjne. W sieci pojawiają się oświadczenia Dyrektora PISF i Przewodniczącego Rady PISF. Programy zostają ogłoszone przed Świętami, lista ekspertów – w pierwszej połowie stycznia.

KRS zatwierdza nowy status SFP (konieczny w wyniku zmian w prawie dotyczącym zbiorowego zarządzania prawami autorskimi).

Katarzyna Malinowska została nową dyrektorką artystyczną Script Fiesty.

Na Forum Wokół Kina  w Gdyni Brylantowy Bilet odbierają Tadeusz Lampka i Ilona Łepkowska, producenci filmu „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” Cypriana Piwowarskiego, który przyciągnął 2.400.000 widzów”.

  Nowy rok zaczęliśmy od dobrych wiadomości. Cieszymy się z nominacji do Oscara dla "Bożego Ciała". Wciąż czekamy jeszcze na oficjalne podsumowanie box office za 2019, ale już wiemy, że frekwencja przekroczyła 60,5 mln widzów. Najpopularniejszym polskim filmem jest „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” (2 mln 400 000), w pierwszej dziesiątce znalazły się też takie tytuły, jak „Polityka” (ok. 1 mln 900), „Planeta Singli 3” (1 mln 400), "Boże Ciało" (1 mln 400).



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  23.01.2020
Zobacz również
Scenarzyści! TVN szuka projektów seriali i fabuł!
Wkrótce nowy film Jana Komasy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll