ZOBACZ NAGRANIE SPOTKANIA
„To był legendarny wieczór, bo ciebie nazywają legendą kina światowego, a mnie polskiego" – powiedział reżyser Janusz Majewski. Roman Polański przyznał, że robienie filmów to jego pasja, a zapytany o ten najlepszy wymienił „Pianistę”. Polański opowiadał o scenariuszu i procesie kręcenia „Matni”, która miała być jego drugim filmem. Scenariusz był już utworzony, jednakże nikt nie chciał ryzykować pieniędzy. Reżyser został zmuszony od odłożenia na jakiś czas scenariusza „Matni”, by nakręcić „Wstręt”. Dopiero po sukcesie „Wstrętu” producenci zgodzili się na sfinansowanie „Matni”. Niewiele osób wie, że Polański z początku planował ekranizację "Czekając na Godota" Becketta, późniejszego noblisty. Należący do prekursorów teatru absurdu dramatopisarz uważał jednak, że to nie jest materiał na film, i nie zgodził się. Wówczas Polański razem z Gerardem Brachem stworzyli scenariusz "Matni”, który miał być z założenia czarną komedią.
fot. Mateusz Grochocki/East News/SFP
Premiera „Matni” miała miejsce w 1966 roku. To groteskowe kino wydaje się komedią, a faktycznie porusza poważniejsze tematy - typowo ludzkiego zatracenia autentycznej szczerości pod naporem konwenansów i form.
„Matnię” Roman Polański zrealizował w Wielkiej Brytanii po „Nożu w wodzie” - powstałym jeszcze w Polsce - i „Wstręcie” - nakręconym we Francji. "Matnia" to czarno-biały film z pięknymi zdjęciami Gilberta Taylora, z którym Polański pracował przy swoim wcześniejszym „Wstręcie”.
Roman Polański sięga po swoje ulubione motywy – samotność, wyobcowanie, frustracje seksualne czy szaleństwo – by bawić się formą, ale przede wszystkim znakomicie prowadzić aktorów, zwłaszcza Donalda Pleaence’a i Francoise Dorléac (siostrę Catherine Deneuve, która wystąpiła w jego poprzednim filmie, „Wstręcie”). "Matnia" została uhonorowana Złotym Niedźwiedziem festiwalu w Berlinie.
Program przeglądu w kolejnych dniach:
14 listopada 2023 (wtorek)
19:00 – Tomasz Raczek rozmawia z Romanem Polańskim
19:30 – pokaz filmu „Tess” (1979 r., 186 min.)
15 listopada 2023 (środa)
19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Romanem Polańskim, Jackiem Bromskim
19:30 – pokaz filmu „Chinatown” (1974 r., 130 min.)
16 listopada 2023 (czwartek)
19:00 – Tomasz Raczek rozmawia z Romanem Polańskim, Tadeuszem Lubelskim
19:30 – pokaz filmu „Dziecko Rosemary” (1968 r., 137 min.)
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.