PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas zdjęć do kultowego filmu „Nóż w wodzie” filmowcy zgubili kamerę w jednym z mazurskich jezior. Od tego momentu minęło 60 lat, jednak pasjonaci są przekonani, że sprzęt wciąż spoczywa na dnie, a jej odnalezienie jest możliwe. Właśnie ruszyły poszukiwania.

Kamera zaginęła podczas kręcenia jednej ze scen. Wtedy nie udało się jej wyłowić, dziś tego wyzwania podjęli się płetwonurkowie z fundacji Poszukiwacze.org. Pasjonaci wykorzystują najnowszy sprzęt i są przekonani, że zdążą wyłowić kamerę przed 60. rocznicą premiery „Noża w wodzie”, która już w marcu.

 

Obszar dna do zbadania jest ogromny. Dlatego twórcy głośnego filmu „Polański, Horowitz. Hometown”, który właśnie wszedł do kin apelują do swoich widzów o podzielenie się każdą informacją na temat miejsca i okoliczności zagubienia kamery. Przed seansami filmu o życiu artystów w kinach będzie emitowany apel do osób, które mogą znać okoliczność i miejsce zatonięcia kamery.

 

- Plany filmowe zawsze przyciągają ciekawskie spojrzenia. Liczymy na to, że okoliczni mieszkańcy lub osoby, które wypoczywały w tamtym czasie na Mazurach mogą coś pamiętać i pomogą w zawężeniu miejsca poszukiwań – wyjaśnia Anna Kokoszka-Romer producentka i reżyserka dokumentu.

 

Nagradzany film „Polański, Horowitz. Hometown” to zapis spotkania tytułowych artystów w mieście ich dzieciństwa, w którym śmiech przeplata się ze łzami. -W jednej ze scen Roman Polański wspomina, że trzyletni Ryszard wybrzydzał nie chcąc wypić urodzinowej czekolady, cudem zdobytej przez rodziców w okupacyjnej rzeczywistości – przywołuje fragment filmu „Polański, Horowitz. Hometown” reżyser i producent Mateusz Kudła.

 

Film można zobaczyć w kinach studyjnych oraz w sieci Cinema City. Obraz został doceniony podczas festiwali filmowych. Otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Dwa Brzegi oraz Nagrodę Publiczności i wyróżnienie jury Konkursu Polskiego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

"Nóż w wodzie" to pierwszy pełnometrażowy film Romana Polańskiego, który otworzył mu międzynarodową karierę. Główne role w psychologicznym filmie o narastającym konflikcie ambicji zagrał Leon Niemczyk, Jolanta Umecka oraz Zygmunt Malanowicz. Obraz otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji i nominacje do Oscara.

MR
Polański, Horowitz. Hometown
Ostatnia aktualizacja:  23.08.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
3. Warsaw Animation Film Festival od 27 września
Zwycięzcy 4. BNP Paribas Green Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll