PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wielkimi krokami zbliża się 21. Edycja Kina na Granicy. Swoją obecność zapowiedziało ponad 140 artystów z Polski! W programie ponad 190 filmów, ale także wystawy, koncerty, debaty.
 - Ponad dwieście filmów, kilkuset gości, dziesiątki spotkań, tysiące widzów. Trudno zdecydować się, co polecić państwu szczególnie - mówi w rozmowie z Serwisem Internetowym SFP dyrektor programowy polskiej części festiwalu Łukasz Maciejewski. - Zmuszony do autocenzury, spośród kilkuset propozycji „Kina na Granicy” serdecznie polecam podobno pierwszą na taką skalę retrospektywę Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – prawdziwej kuźni talentów reżyserskich w ostatnich latach. Do Cieszyna przyjadą dawni i nowi absolwenci wydziału, również wykładowcy uczelni. Hitami powinna być retrospektywa Marcina Dorocińskiego i Marka Koterskiego, oraz „Debata Reżyserów”. 30 IV w Teatrze im. Mickiewicza o sytuacji w polskim kinie będę rozmawiał z najciekawszymi polskimi reżyserami. Dyskutantami będą: Jagoda Szelc, Mariusz Grzegorzek, Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Domalewski, Joanna Kos Krauze, Natalia Koryncka Gruz, Jacek Borcuch, Kinga Dębska, Beata Dzianowicz, Małgorzata Imielska, Janusz Zaorski, Kasia Adamik, Łukasz Grzegorzek, Maciej Pieprzyca, Adam Sikora oraz Zofia Kowalewska. Wybitne grono!

Polecam także wspaniałe imprezy literackie i translatorskie przygotowane w dużej mierze przez Andrzeja Jagodzińskiego, dzięki któremu gośćmi „Kina na Granicy” będą w tym roku także postaci tego formatu co Adam Zagajewski, Andrzej Stasiuk, a także Jerzy Buzek czy Hanna Suchocka. Ja osobiście zapraszam także na kolejne spotkanie z bohaterkami książkowego cyklu „Aktorki”. W księgarni „Kornel i Przyjaciele” moimi gośćmi będą bohaterki wszystkich trzech tomów „Aktorek”: Grażyna Błęcka Kolska, Jowita Budnik, Gabriela Muskała, Anna Radwan, Marzena Trybała oraz  Małgorzata Zajączkowska.


fot. Wojciech Wandzel

Najbardziej wyczekiwana sekcja festiwalu to NOWE FILMY POLSKIE, CZESKIE I SŁOWACKIE. Wśród czeskich tytułów na szczególną uwagę zasługują filmy nagrodzone Czeskimi Lwami, a wśród nich: "Kawki na drodze", który nagrodzono aż w 6 kategoriach: najlepszy film, reżyseria (Olmo Omerzu), scenariusz, montaż oraz role drugoplanowe czy „Chvilky” z najlepszymi aktorami, a także „Domestik” z najlepszą muzyką. Z polskich tytułów przedpremierowo zobaczyć będzie można "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha czy od niedawna na ekranach „Ciemno prawie noc”. Kino na Granicy otworzy „Jan Palach” Roberta Sedláčka, a zamknie „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz.

W sekcji RETROSPEKTYWY pokazane zostaną najważniejsze filmy Jaromíra Hanzlíka, aktora urodzonego w Czeskim Cieszynie. Ma on na swoim koncie ponad sto ról, wystąpił m.in. w „Postrzyżynach” Jiřígo Menzla, „Wozie do Wiednia” Karela Kachyňy. Kolejnymi bohaterami retrospektyw będą aktor Milan Kňažko, który ma w swojej karierze także dość znaczny epizod polityczny, pracował m.in. jako słowacki minister kultury i reżyser Jan Švankmajer, wybitny surrealista. Oprócz tego przypomnimy najlepsze filmy Marka Koterskiego oraz Marcina Dorocińskiego.

W ramach cyklu FEMME FATALE zostaną przypomniane m.in. innymi kreacje Grażyny Długołęckiej z „Dziejów grzechu“ w reżyserii Waleriana Borowczyka, Grażyny Szapołowskiej z „Krótkiego filmu o miłości“ Krzysztofa Kieślowskiego, Iwony Petry z „Szamanki“ Andrzeja Żuławskiego oraz  Joanny Kulig w roli Zuli z obsypanej nagrodami „Zimnej wojny“ Pawła Pawlikowskiego.

KATOWICE FILMU to przegląd twórczości absolwentów katowickiej szkoły filmowej, w której swoje kariery zaczynali m.in. Kuba Czekaj, Karolina Bielawska, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Łazarkiewicz, Maciej Pieprzyca, Waldemar Krzystek. Zobaczymy ich etiudy szkolne, porozmawiamy o ich twórczości, a przede wszystkim o katowickiej szkole.

W tym roku mija 30. rocznica „Jesieni Ludów” 1989 roku. To inspiracja do dyskusji na temat tego, co nam się udało w tym czasie osiągnąć, z czego możemy być dumni, a co należałoby zrobić lepiej. W ramach sekcji WOLNOŚĆ. 1989 pokazane zostaną najciekawsze czeskie, słowackie i polskie filmy poświęcone wolności: „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze.

Po prostu bądź – tak zatytułowane jest spotkanie poświęcone Korze. Przy okazji projekcji „Wielkiej majówki” Krzysztofa Rogulskiego oraz „Pięciu bajek o miłości” Mariusza Grzegorzka, niesamowitego projektu łączącego formułę teledysków i wywiadów z artystką, Korę wspominać będą reżyser, Barbara Grzegorzek. Do Cieszyna przyjedzie  Kamil Sipowicz.


fot. Wojciech Wandzel

Podczas festiwalu odbędzie się także cykl spotkań i wykładów poświęconych polskiej, czeskiej i słowackiej kulturze po 1989 roku. I tak na przykład Janusz Zaorski opowie o kinie polskim tego okresu, a Adam Zagajewski wygłosi wykład „Samotność i Solidarność”. W ramach debaty: „30 lat demokracji” rozmawiać będą Petr Pithart – były czeski premier, wcześniej działacz Karty 77, Iveta Radičová – była słowacka premier, Hanna Suchocka – była polska premier oraz György Varga – były ambasador Węgier w Czechosłowacji. Moderować będzie Jacek Żakowski. Natomiast w debacie o kulturze 1989-2019 „Bilansie zysków i strat” wezmą udział Petr Oslzlý – czeski reżyser teatralny, Martin M. Šimečka – słowacki pisarz i dziennikarz, Krzysztof Zanussi – polski reżyser filmowy oraz György Varga – węgierski tłumacz literatury czeskiej. Spotkanie poprowadzi Andrzej S. Jagodziński. Ekscytującym wydarzeniem będzie Koncert Wolności, który odbędzie się 1 maja na cieszyńskim Rynku. W ten sposób uczczone będzie niezwykle ważne i symboliczne odzyskanie wolności. Czy można to zrobić lepiej niż na granicy? To będzie koncert historyczny, a wystąpią muzyczne ikony lat 80-tych: Martyna Jakubowicz, Tomek Lipiński, Haydamaky i Stasiuk, Laura a její tygři .

Po projekcjach filmowych widzów ugości Browar Zamkowy Cieszyn, gdzie każdego wieczoru działa klub festiwalowy. Serię 5 koncertów rozpocznie występ warszawskiej kapeli Decent Elephant, a podczas kolejnych wieczorów wystąpią wrocławski duet Oxford Drama, słowacki Luvver, czeski Vložte kočku oraz Król. Po każdym koncercie after party z DJ-em.
 Festiwalowi towarzyszą wystawy. Już teraz zapraszamy na wystawę fotografii Łukasza Bąka, pozwalające wejść głębiej w świat bohaterów nominowanego do Oscara filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”.  Wölfesgrund – taki nosi tytuł wystawa Adama Sikory, który jest jednym z najwierniejszych twórców Kina na Granicy. Reżyser „Autsajdera”, który również zostanie pokazany podczas festiwalu, to przede wszystkim jeden z najwybitniejszych polskich operatorów. Laureat Złotych Lwów za „Essential Killing”, współtwórca sukcesów Lecha Majewskiego czy Jerzego Skolimowskiego, od wielu lat w swojej twórczości reżyserskiej przygląda się buntownikom i nonkonformistom, szuka obrazowych ekwiwalentów dla filmowych rozpraw z pogranicza filozofii i psychologii.

Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego. Jak podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy – „W dużym stopniu to właśnie dzięki niemu, artystyczny plakat filmowy – przez całe dekady – stał się znakiem rozpoznawczym polskiej sztuki współczesnej. Nawet kiedy z plakatem filmowym było u nas bardzo źle, Andrzej Pągowski był zawsze bardzo dobry. Mało, był świetny, znakomity”.  Szczególnym wydarzeniem będzie także autorska wystawa filmowych kostiumów i projektów Doroty Roqueplo. Pokazane zostaną także filmowe dokonania artystki – m.in. „Zabawa zabawa”, pierwszy odcinek „Głębokiej wody” czy „Donbas” Sergieja Łoźnicy. Po projekcji „Donbasu” Łukasz Maciejewski poprowadzi rozmowę o twórczości Doroty Roqueplo zatytułowaną „Czarodziejka”. Poza bohaterką, wezmą w niej udział „reżyserzyce”: Kinga Dębska, Joanna Kos-Krauze, Magdalena Łazarkiewicz oraz stała współpracowniczka Doroty Roqueplo – Beata Święcicka.

Specjalnością Kina na granicy są POKAZY TRANSAGRANICZNE NAD OLZĄ,  w czasie których projektor i publiczność są po stronie czeskiej, a ekran – po stronie polskiej. W programie: „Ogród Luizy”, „Lada svetom”, „Postřižiny”.

Cieszyn podczas Kina na Granicy staje się prawdziwą stolicą gwiazd. Dla widzów to niepowtarzalna okazja do spotkania twórców i aktorów, którzy gościć będą najpierw na ekranie, a później osobiście na scenie obiektów festiwalowych.Łukasz Maciejewski, fot. archiwum prywatne

Informacje organizacyjne:
26.04-3.05, Cieszyn/Czeski Cieszyn
Akredytacje: 3-dniowe – 140 zł, 7-dniowe: 200 zł, do kupienia w biurze festiwalowym w godzinach otwarcia. Bilety na pojedyncze seanse - 15 zł: do kupienia w miejscu projekcji (Teatr im. Adama Mickiewicza, kino Piast, kino Central, Kass Strelnice, COK "Dom Narodowy") na godzinę przed wybranym seansem. Bilety na koncert – 25 zł. Cena obejmuje wstęp na pojedynczy koncert i tzw. „after party”. Bilety do nabycia bezpośrednio przed koncertem w Klubie Festiwalowym oraz w biurze festiwalowym.  Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na www.kinonagranicy.pl oraz w broszurach w biurze festiwalowym.

 
WRÓB
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  22.04.2019
Zobacz również
Jolanta Rodziewicz-Rayzacher – od „Bandy” do „Hakera”
Film o Stanisławie Fijałkowskim w Muzeum Kinematografii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll