PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Łukasz Maciejewski

Łukasz Maciejewski
URODZONY: 13 marzec 1976, Tarnów
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Opis
Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracownik kilkunastu czasopism, m.in. „Filmu”, „Gazety Krakowskiej”, „Dziennika Gazeta Prawna”, „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”, „Magazynu Filmowego SFP”, „Krakowa”, „Polityki”, „Wprost”, „TEMI”, „Kwartalnika Filmowego”, „Dekady Literackiej”, „Żurnal”, „Dialogu” (Niemcy) czy „Nowaja Polsza”.
Publicysta na portalach HBO, Filmweb.pl.

Od 1999 roku w Mościckim Centrum Kultury (aktualnie Centrum Sztuki Mościce) prowadzi kino Millennium. Ponadto jest autorem cyklu pod hasłem Goście Łukasza Maciejewskiego. W Teatrze Polskim we Wrocławiu jest gospodarzem Magla filmowego – spotkań z ludźmi kina. Ekspert telewizji HBO Europe oraz komisji stałej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Tarnowa. Był moderatorem, jurorem i współorganizatorem kilkuset festiwali i przeglądów filmowych w Polsce i w Europie.

Kurator sekcji filmowej festiwalu „Isola Del Cinema” w Rzymie (od 2012), kurator festiwali „Fonomo” w Bydgoszczy i „Kozzie Gangsta” w Kargowej (od 2012). W 2010 i 2011 roku na zaproszenie Królestwa Maroka, na uniwersytecie w Tetuanie, Casablance i w Meknes, odbył serię wykładów na temat historii polskiego kina. W 2011 oraz 2012 roku reprezentował polskie kino w ramach pierwszych Dni Polskiej Kinematografii w Rzymie.

W telewizji był pierwszym gospodarzem dnia filmowego w TVP Kultura. Prowadził krakowski magazyn filmowy Projektor w TVP3 oraz cotygodniowy magazyn Bilet do kina w kanale nFilm HD. Aktualnie współpracuje z Tygodnikiem Kulturalnym w TVP Kultura oraz z „Magazynem 24” w TVP Polonia.

Laureat wielu wyróżnień dziennikarskich.
W 2011 został laureatem nagrody „Uskrzydlony" Tarnowskiej Fundacji Kultury za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej, eseistyki teatralnej oraz za tom wywiadów "Przygoda myśli".
W 2012 został uhonorowany „Złotą Różą” TEMI dla największej osobowości Tarnowa w 2011 roku m.in. za „najwyższy poziom dziennikarstwa kulturalnego, oraz nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej”.

W 2013 za tom esejów „Aktorki” otrzymał rekomendację do „Paszportów Polityki”, tytuł „Krakowskiej Książki Miesiąca”, nominację do tytułu „Człowieka Roku Małopolski” oraz nominację do „Złotej Róży”.

opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll