Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
Najciekawsze produkcje filmowe ostatnich lat, ikoniczne dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, prezentacje filmów inspirowanych twórczością Piera Paolo Pasoliniego i Nanniego Morettiego, a także spotkania z twórcami. Tegoroczna 12. edycja festiwalu odbędzie się w dn. 25-27 sierpnia.
- Myślę, że Kieślowski byłby zachwycony seansem "Kiosku" Daniela Stopy czy "Solaris Mon Amour" Kuby Mikurdy. Byłby pod wrażeniem różnych rodzajów obserwacji i wykorzystania medium filmowego. W Sokołowsku nie ma miejsca na próżnię. Chcemy wykazać, jak bardzo gęsta i wciąż żywa może być ta sieć intelektualnych i emocjonalnych połączeń między twórczością Kieślowskiego a współczesnym polskim kinem. Kieślowski pozostaje nadrzędną inspiracją, ale tak naprawdę kierujemy się w stronę odkrywania najciekawszych współczesnych polskich i europejskich filmów. Krótkich i długich, dokumentalnych i fabularnych - mówi Diana Dąbrowska, filmoznawczyni i dyrektorka artystyczna Hommage à Kieślowski.
Na otwarcie festiwalu pokazany zostanie film dokumentalny Krzysztofa Kieślowskiego "Siedem kobiet w różnym wieku", poświęcony baletowi, ale również cyklowi ludzkiego życia. W sobotę niezwykły zjazd uczniów Krzysztofa Kieślowskiego i spotkanie Widzów z nimi, m.in. Waldemarem Krzystkiem, Magdaleną Łazarkiewicz, Zbigniewem Stankiem, Krzysztofem Langiem, Jackiem Petryckim, Krzysztofem Magowskim i Dariuszem Jabłońskim. Niedziela to nostalgiczny powrót do "Krótkiego filmu o miłości", który obchodzi w tym roku 35 urodziny. Po projekcji z publicznością spotkają się odtwórcy głównych ról, Grażyna Szapołowska i Olaf Lubaszenko.
Dla wielbicieli polskiego kina organizatorzy przygotowali sekcję: Łazarkiewicz na ekranie. W jej ramach odbędą się projekcje "Ostatniego dzwonka" (reż. Magdalena Łazarkiewicz / 1989) i "Kocham kino" (reż. Piotr Łazarkiewicz / 1987). Prawdziwym hołdem dla klasyki będzie wspomnienie o Zespole Filmowym X, któremu zawsze kibicował Kieślowski, choć formalnie nigdy nie był jego członkiem. O wyważaniu drzwi w późnym PRL-u porozmawiają Janusz Zaorski, Andrzej Wolf i Ajka Tarasow.
Ważna w tym roku jest również sekcja włoska, którego bohaterem jest Pier Paolo Pasolini - dokumentalista, autor "Zgromadzeń miłosnych" (1964). Pasolini-wnikliwy obserwator rzeczywistości. Pasolini-pisarz, którego "Wywiady korsarskie o polityce i życiu 1955-1975" ukazały się dzięki wydawnictwu Glowbook. O tej książce mówić będzie w Sokołowsku dr Anna Osmólska-Mętrak i pisarz Przemysław Wielgosz. Sekcja włoska to również Nanni Moretti; na Hommage a Kieślowski będzie można obejrzeć przedpremierowo ostatnie dzieło włoskiego reżysera, "Lepsze jutro" (2023). W swoim najnowszym filmie Moretti składa hołd Kieślowskiemu i "Krótkiemu filmowi o zabijaniu". Nie każdy wie, że Moretti miał zagrać główną rolę męską w PODWÓJNYM ŻYCIU WERONIKI. Wielokrotnie też powtarza, że spotkanie Kieślowskiego było dla niego jednym z ważniejszych w karierze.
Więcej informacji o festiwalu na stronie www.hommageakieslowski.pl
LK
Ipublicity
Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023
„Różyczka 2”: pierwszy zwiastun
Polskie Kino Młodego Widza pod znakiem adaptacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023