PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego i wystawa poświęcona jego twórczości oraz pokaz filmu „Wodzirej” z udziałem Feliksa Falka to tylko niektóre z wydarzeń z programu Fokus na Polskę w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transylwania (TIFF), który odbył się w dniach 17 – 26 czerwca 2022 w Klużu-Napoce w Rumunii.

TIFF to międzynarodowy festiwal filmowy organizowany w klimatycznym mieście Kluż- Napoka, historycznej stolicy Transylwanii, z pięknie zachowaną zabudową staromiejską. MFF Transilvania odbywa się od 2002 roku i jest obecnie najważniejszym wydarzeniem związanym z filmem w Rumunii i jedną z najbardziej spektakularnych corocznych imprez w regionie. W programie znajdują się oryginalne i niezależne filmy głównie z Europy Środkowo-Wschodniej, jak i te nagradzane na najważniejszych europejskich festiwalach w Cannes czy Berlinie. Co roku TIFF prezentuje dwie kinematografie narodowe, w 2022 były to filmy z Izraela i Polski. 


Rumuńscy widzowie poznali kino Krzysztofa Kieślowskiego


Wystawa zdjęć Krzysztofa Kieślowskiego i pokaz filmu "Gadające głowy", fot. TIFF


W ramach obszernej retrospektywy Krzysztofa Kieślowskiego, zorganizowanej z okazji obchodzonej w 2021 roku 80. rocznicy urodzin reżysera, pokazano dziesięć z jego najbardziej uznanych dzieł. Począwszy od pierwszego filmu fabularnego „Blizna”, przez ważny "Amator" czy „Przypadek” i „Bez końca”, po „Dekalog”, „Trzy kolory: Niebieski, Biały i Czerwony”, a kończąc na „Podwójnym życiu Weroniki”. Kino Kieślowskiego opowiadające o dylematach moralnych i uniwersalnych prawdach spodobało się rumuńskiej publiczności. Uzupełnieniem pokazów filmowych była wystawa 40 czarno-białych fotografii wykonanych przez samego Kieślowskiego w trakcie studiów w Łodzi.

 

Wystawa zdjęć Krzysztofa Kieślowskiego, fot. TIFF


W Muzeum Sztuki w Kluż Napoka pokazywano dwa krótkometrażowe filmy „Gadające głowy” Kieślowskiego, w którym reżyser zadaje proste, ale jakże głębokie pytania: „Kim jesteś?” i „Czego pragniesz?” oraz zrealizowane przez Jana P. Matuszyńskiego „Gadające głowy 2021”, gdzie reżyser zadał te same pytania aktorom i reżyserom, dla których Kieślowski był ważnym punktem odniesienia.


Jan P. Matuszyński, fot. TIFF

 

 

Feliks Falk prezentuje „Wodzireja”

 

Feliks Falk, fot. TIFF


Gościem TIFF 2022 był Feliks Falk. Polski reżyser przyjechał do Rumunii wziąć udział w spotkaniu po seansie „Wodzireja”, jednego z najbardziej reprezentatywnych filmów dla nurtu kina moralnego niepokoju. Historia Lutka Danielaka, który za pomocą układów, przekrętów, a czasem zwyczajnych świństw zdobywa upragnione zlecenie prowadzenia wielkiego balu, jest przede wszystkim satyrą na mechanizmy kariery w Polsce Ludowej. Do historii polskiego kina przeszła brawurowa rola Jerzego Stuhra, któremu udało się stworzyć ambiwalentną kreację bohatera tyleż sympatycznego, co odrażającego. W ramach pokazów specjalnych zaprezentowano również "Rejs" Marka Piwowskiego.

 

Marcin Radomski
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Ruszyła 19. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych
Wręczono nagrody Konkursu "Wyobraź Sobie"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll