PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W piątek 9 marca, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2018 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2018, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Tegorocznym Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Jerzy Stuhr, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, reżyser, scenarzysta, pisarz, wykładowca w PWST w Krakowie, a w latach 1990-1996 i 2002-2008 rektor tej uczelni. Ogromną popularność i sympatię widzów zdobył rolami w filmach "Wodzirej", "Amator", „Obywatel Piszczyk”, "Seksmisja", "Kingsajz", "Kiler", „Kilerów 2-óch” czy za kultowy dubbing w filmie animowanym "Shrek".


Dzięki doskonałej znajomości języka włoskiego w latach 80. występował w filmach we Włoszech, za co w 1982 r. otrzymał nagrodę krytyki za pracę aktora zagranicznego w Italii.


Po drugiej stronie kamery zadebiutował filmem „Spis cudzołożnic". Wyreżyserował i zagrał również w filmach: „Historie miłosne", „Tydzień z życia mężczyzny", „Duże zwierzę", „Korowód”, „Pogoda na jutro" czy „Obywatel”, które spotkały się ze znakomitym przyjęciem zarówno krytyków, jak widzów i przyniosły twórcy wiele nagród.


Laureat Orła 2006 za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męska w filmie Krzysztofa Zanussiego „Persona non grata”.  Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Nominowani do Polskich Nagród Filmowych 2018, fot. PNF


Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Dotychczasowymi zwycięzcami w tej kategorii byli: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Kazimierz Karabasz (2014), Franciszek Pieczka (2015), Janusz Gajos (2016) oraz Sylwester Chęciński (2017).


Podczas uroczystego spotkania Nominowani odebrali dyplomy nominacyjne oraz zaproszenia do członkostwa do Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Przyjęcie zaproszenia do EFA daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe oraz udziału w całorocznej działalności Europejskiej Akademii Filmowej.


Wśród Nominowanych, którzy wzięli udział w spotkaniu byli między innymi:


Piotr Domalewski – nominowany do Orłów 2018 w kategoriach Odkrycie Roku, Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Scenariusz za film „Cicha noc”

Katarzyna Adamik – nominowana do Orłów 2018 w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsza Reżyseria za film „Pokot” oraz w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za „Watahę" sezon 2

Anna Jadowska – nominowana do Orła 2018 w kategorii Najlepsza Reżyseria za film „Dzikie róże”

Bronisława Zamachowska – nominowana do Orłów 2018 w kategoriach Odkrycie Roku i Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca za film „Powidoki”

Magdalena Boczarska – nominowana do Orła 2018 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film „Sztuka kochania”

Jakub Gierszał  – nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Najlepszy”

Arkadiusz Jakubik  – podwójnie nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za filmy „Najlepszy” oraz „Cicha noc”

Tomasz Ziętek – nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „Cicha noc”

Bogusław Linda – nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Powidoki”

Jan P. Matuszyński – nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za „Watahę" sezon 2

Sandro di Stefano – nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepsza Muzyka za film „Człowiek z magicznym pudełkiem”

Krzysztof Rak – nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepszy Scenariusz do filmu „Sztuka kochania"

Piotr Stasik – nominowany do Orłów 2018 w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepsze Zdjęcia i Najlepszy Montaż za film „21 x Nowy Jork”

Alicja Albrecht – nominowana do Orła 2018 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za film „Młynarski. Piosenka finałowa”

Marcin Borchardt – nominowany do Orła 2018 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za film „Beksińscy. Album wideofoniczny”

 

Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 odbędzie się w poniedziałek, 26 marca o godz. 20:00w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Canal+ , w paśmie odkodowanym dla wszystkich abonentów NC+ oraz u wybranych operatorów TV kablowej.

 

MR
Orły
Ostatnia aktualizacja:  9.03.2018
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan-Kuźnia Zdjęć/SFP
Filmoteka Małopolska – rusza nabór wniosków
Premiera "Nieba bez gwiazd"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll