PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.10.2017
Multimedialne widowisko, poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy, przeniesie publiczność do najbarwniejszego okresu polskiego jazzu. Pomogą w tym fragmenty filmów archiwalnych, zdjęcia i wizualizacje, połączone z muzyką na żywo w mistrzowskim wykonaniu. Koncert, w ramach Forum Kina Europejskiego Cinergia odbędzie się drugiego dnia festiwalu (24.11) w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza przy Piotrkowskiej 283 o g. 19:00.
Zapowiada się muzyczna wędrówka od początków jazzu, przez etap katakumbowy, założony w Łodzi pierwszy polski jazzowy zespół Melomani, Sopot Jazz Festival w 1956, niezapomniane Kalatówki, płytę Astigmatic aż po skandynawską ekspansję i finalnie amerykański sukces Komedy.

– Oprawa wydarzenia zbudowana jest na multimediach, trójwymiarze, mappingu i wizualizacjach. Na scenie powstaje zupełnie odrębny świat, który pozwoli widzom całkowicie zanurzyć się w tej opowieści i być niejako jej częścią – zapowiada Sławek Fijałkowski, twórca i producent Forum Kina Europejskiego Cinergia. – Możemy liczyć też na mocne nawiązania do Łodzi,  historii poznania Komedy i Polańskiego i odbywających się regularnie owianych legendą jam sessions w Halce – dodaje.

Treść show stanowią projekcje, które z jednej strony przedstawiają poszczególne historie z życia Komedy i rozwoju polskiego jazzu, z drugiej zaś są impresjami na temat jego osobowości i atmosfery, jaka towarzyszyła tamtym czasom. Scenariusz zasadza się na konkretnych utworach, które korespondują z kolejnymi wydarzeniami oraz na wirtualnej narracji osób związanych z Komedą. W poznaniu tamtego czasu pomagają m.in. Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej, naoczny świadek życia Krzysztofa, sama Zofia Komedowa, Roman Polański, Andrzej Wajda, Wojciech Karolak, Janusz Kondratiuk, Jerzy Skolimowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko. Wśród wypowiedzi są anegdoty i zabawne historie, ale również opowieści budujące polityczny kontekst i fenomen niezwykłej popularności jazzu w tamtym okresie.

Materiały archiwalne obejmują m.in. fragmenty filmów „Niewinni Czarodzieje”, "Dwaj ludzie z szafą", „Jazz Camping”, Sopot Jazz Festival, „Rozbijemy Zabawę”, “Jazz Jamboree”, “Jazz w Filharmonii”, wywiad z Komedą dla Telewizji Duńskiej, animacje Mirosława Kujewicza czy etiudy baletowe.

Gospodarzem muzycznym widowiska jest wrocławski septet jazzowy EABS, twórca najgłośniejszej w ostatnich latach płyty poświęconej Komedzie – „Repetitions – Letters to Krzysztof Komeda”. Na scenie zobaczymy też Jamesa Mortona, na co dzień muzyka brytyjskiego The Herbaliser, Buslava
oraz łódzkich muzyków: wybitnego pianistę Witolda Janiaka i Łukasza Lacha, lidera L.Stadt.

Tegoroczna, 22. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa odbędzie się w dniach 23 listopada – 2 grudnia. Obejmie blisko sto tytułów, kilka sekcji tematycznych, w tym dwa konkursy dla debiutujących twórców polskich i europejskich, czy masterclass oraz pokazy filmów dla dzieci.

FKE Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą poświęconą kinu fabularnemu. Od pierwszej edycji w 1992 roku Forum wypracowało pozycję z najważniejszych artystycznych festiwali filmowych w Polsce, dzięki obecności takich postaci jak Marta Meszaros, Tinto Brass, Allan Starski, John Malkovich, Peter Greenaway, Jerzy Skolimowski, Istvan Szabo, Bruno Chatelin, Otar Josseliani, Jaco van Dormael, Andriej Konczałowski, Jerry Schatzberg, Lech Majewski, Krzysztof Krauze, Władysław Pasikowski, czy wielka przyjaciółka festiwalu – Agnieszka Holland, przypomina, że Łódź to wciąż stolica polskiej kinematografii, miejsce o wielkich tradycjach filmowych i otwartości na kino europejskie oraz światowe. Koncert odbędzie się w ramach KAMER-TONU – muzycznej sceny festiwalu Cinergia. Współorganizatorem koncertu jest Narodowe Centrum Kultury.


3 DŹWIĘKI KOMEDY REALIZACJA

Występują:
EABS
Łukasz Lach
Buslav
Witold Janiak
James Morton

Scenariusz i reżyseria:
GENERALNIE SMAKOWICIE
Marzena Kopczyńska - Urlich i Michał Gawlicz
video mapping: Jakub Hader i precyzja.org
Konsultacja merytoryczna: Tomasz Lach

Produkcja: Lowee Events, w współpracy z Zakładem koncertowo-wydawniczym Art-Akcja

Widowisko „3 Dźwięki Komedy” zostało przygotowane we współpracy z Wydziałem Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa. Pokazano po raz pierwszy w maju tego roku w Częstochowie.


AK
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2017
Zobacz również
fot. Cinergia
Nabór wniosków o dofinansowanie międzynarodowej dystrybucji
Dwa polskie filmy nagrodzone w Serbii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll