PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowy „Przekładaniec” otworzył festiwal, podczas całej imprezy trwa retrospektywa filmów Wajdy, a na koszalińskim rynku można oglądać wystawę „Andrzej Wajda 40/90”. Do tego swój jubileusz obchodzi Szkoła Wajdy, której najlepsze filmy można również obejrzeć na festiwalu.
- Po raz pierwszy w tym roku twórcy debiutów filmowych i ich wi­dzowie festiwalowi będą pokazywać swoje prace i oglądać je – trochę w próżni, którą pozostawił po sobie Andrzej Wajda – pisał w katalogu festiwalowym Janusz Kijowski, Dyrektor Programowy 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. - Był strażnikiem na­szej przyzwoitości artystycznej i mistrzem naszego czeladniczego rze­miosła. On rozumiał, kochał i umiał robić kino. A w testamencie zosta­wił nam "Powidoki", opowieść o tragicznym losie niezłomnego Artysty! Ten film to przestroga dla Was, debiutanci – musicie w swoich wyborach artystycznych kierować się odwagą i determinacją Władysława Strzemiń­skiego. Nie chodzić na skróty! Odwagi! Tego Wam życzę, młodzi artyści kina polskiego.

Festiwal oddał hołd Andrzejowi Wajdzie rozpoczynając festiwal od projekcji jego krótkiego metrażu science-fiction „Przekładaniec” (1968) z Bogumiłem Kobielą w roli głównej. Od początku imprezy trwa również retrospektywa reżysera, podczas której widzowie mogą obejrzeć pięć pełnometrażowych produkcji z Jego dorobku ("Pokolenie", "Niewinni czarodzieje", "Wszystko na sprzedaż", "Danton" i "Powidoki").


Bogumił Kobiela w filmie "Przekładaniec", fot. TVP.

Na rynku staromiejskim w Koszalinie można oglądać wystawę fotograficzną „Andrzej Wajda 40/90”. Plenerowa ekspozycja, w porządku chronologicznym, prezentuje wszystkie jego filmy fabularne: od „Pokolenia”, debiutu z 1954 roku, aż do jego ostatniego dzieła – „Powidoków”. Na planszach obok fotosów, werków i plakatów, znajdują się fotokody, odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Nad wystawą pracowali m.in. Natalia Chojna, Robert Jaczewski i Ola Kot. Autorem tekstów jest prof. Krzysztof Kornacki.

W roku 2017 Szkoła Wajdy obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Jej misją od początku było kształcenie nowej generacji polskich filmowców. Stworzona przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego szkoła zawsze proponowała i nieustannie oferuje najbardziej nowatorskie metody w przekazywaniu wiedzy o warsztacie i sztuce filmowej. Od początku też koncentruje się na integracji środowiska filmowego – w duchu zespołów filmowych, gdzie w proces twórczy zaangażowana była zawsze grupa osób.

- Jubileusz to jednak nie tylko okazja do świętowania – podkreślają szefowie szkoły. - Niezmiennie zależy nam na rozpowszechnianiu naszego sposobu edukacji, szczególnie obejmującej w swoim zakresie development kreatywny. Tym samym chcemy przybliżać naszą szkołę – jej historię i założenia – środowisku filmowemu na całym świecie. Pragniemy docierać do młodych twórców, pomagać im w rozwijaniu pomysłów, wspierać ich realizację. Już od chwili powstania Szkoły Wajdy było to, jest i zawsze będzie naszą misją.


"Ślimaki", reż. Grzegorz Szczepaniak, fot. Wajda Studio.

W związku z obchodami 15. urodzin Szkoła Wajdy przygotowała specjalny, okolicznościowy pakiet filmów wyreżyserowanych przez jej absolwentów, którzy już odnieśli międzynarodowy sukces. Widzowie mogli obejrzeć m.in. „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka, „Mlecznego brata” Vahrama Mkhitaryana, „Arię Diva” Agnieszki Smoczyńskiej, „Koniec Świata” Moniki Pawluczuk, „Joannę” Anety Kopacz, „Trójkę do wzięcia” Bartka Konopki czy "Telefono" Marcina Wrony.

Organizatorami Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Albert Kiciński
Młodzi i Film 2017
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2017
Zobacz również
fot. ekoszalin
Tylko animacja pokaże, co jest między linijkami tekstu Kapuścińskiego
Andrzej Stachecki – zawód: producent
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll