PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na warszawskim Żoliborzu u zbiegu ul. Czarnieckiego i ul. Hauke-Bosaka 18 został otwarty Skwer Andrzeja Wajdy. To miejsce niedaleko domu Mistrza w którym mieszkał i tworzył 43 lata.
Na żoliborskim Skwerze spotkali się dzisiaj przyjaciele i rodzina Andrzeja Wajdy, a także inicjatorzy uczczenia jego pamięci.

- Pana filmy pielęgnowały romantyczne wzorce, w czasach kiedy racjonalizm podpowiadał, że ZSRR będzie trwał wiecznie, a Polska na zawsze pozostanie krajem satelickim. Bez tego romantyzmu nie byłoby „Solidarności”, nie byłoby roku 1989 i nie byłoby polskiej wolności. Nie byłoby nas tutaj  - mówiła zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska. - Wybór miejsca na upamiętnienie Andrzeja Wajdy nie jest przypadkowy. Pan Andrzej przez wiele lat mieszkał nieopodal, pracował, po tych uliczkach spacerowali wraz z nim bohaterowie „Z biegiem lat, z biegiem dni”, „Ziemi Obiecanej” albo „Dantona” zanim stali się postaciami z filmów i seriali – dodała wiceprezydent Kaznowska.

Otwarcie Skweru imienia Andrzeja Wajdy, fot. Urząd m. st. Warszawy

Jedną z inicjatorek uhonorowania pamięci reżysera była aktorka i radna Anna Nehrebecka-Byczewska. Przewodnicząca Komisji ds. nazewnictwa miejskiego Rady m.st. Warszawy dzisiaj odczytała także list od żony Krystyny Zachwatowicz-Wajdowej.

- Jestem bardzo wdzięczna za  upamiętnienie Andrzeja Wajdy  skwerem Jego imienia - tak blisko domu,  w którym mieszkał czterdzieści trzy lata swego życia. Domu, w którym przeżyłam z nim najważniejsze i najszczęśliwsze lata mojego życia. Wybaczcie moją nieobecność, ale nie jestem w stanie wracać  do tych miejsc, tak teraz dla mnie bolesnych. Mam nadzieję, że ten skwer będzie miejscem pamięci o Nim – napisała Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

- Warto, żebyśmy i mieszkańcy i przechodnie byli konfrontowani z pamięcią o nim, żeby bawiły się tu dzieci, przychodziły psy, siedziały starsze panie i starsi panowie, ale też liczę na to, że zatrzyma się młody człowiek i zada pytanie co to jest? – mówiła Agnieszka Holland. - Andrzej jest nieustannie obecny, cokolwiek robię, czytam, oglądam, przejmuję się zdarzeniami politycznymi, światem... pytam - a co Andrzej by na to powiedział – dodała Holland. - Mamy ogromny obowiązek jako obywatele i twórcy, artyści - jesteśmy odpowiedzialni za świat, w którym żyjemy i za ludzi, którzy przychodzą oglądać nasze filmy – podkreślała reżyserka.

Otwarcie Skweru imienia Andrzeja Wajdy, fot. Urząd m. st. Warszawy

Szacunek dla świata i dla ludzi był najważniejszą cechą Andrzeja, tego nas nauczył, to nam starał przekazać. Skwer to wspaniała inicjatywa, bo sprzyja podtrzymaniu pamięci w pędzącym świecie. Może jakiś młody człowiek odnajdzie w google’u, kim był Andrzej Wajda, obejrzy jego filmy, zobaczy jaki świat stworzył – mówił Michał Kwieciński reżyser i producent.

Andrzej Wajda zmarł w Warszawie 9 października 2016. Dzisiaj wspominali go także inni artyści m.in. Daniel Olbrychski, Radosław Piwowarski i Janusz Zaorski. Na uroczystości obecna była jego córka Karolina, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Gajos, Joanna Szczepkowska, burmistrzowie warszawskich dzielnic i radni.
MR
UM Warszawa
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2022
Zobacz również
„Piękna Łąka Kwietna”, czyli nadwrażliwy Emil patrzy na świat
Znamy skład Konkursu Polskiego EnergaCAMERIMAGE 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll