PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Czy „Powidoki” to jedyny filmowy testament Andrzeja Wajdy? Artysta pozostawił po sobie jeszcze jeden bezcenny zapis - jako bohater i współpomysłodawca - dokument „Idea jest najważniejsza - architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Premiera produkcji odbyła się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.
„Wszystko zaczyna się od pomysłu, idei” - przypomina z ekranu Andrzej Wajda we wciągającej, prowadzonej niemal przez rok rozmowie z architektem Krzysztofem Ingardenem. Mistrz ciągle z nami jest i może nas czegoś nauczyć, zainspirować. Do realizacji dokumentu o wielkich architektoniczno-kulturalnych projektach: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie, które zainicjował i doprowadził do skutku, nie trzeba było go przekonywać. 1 kwietnia 2012 roku pisał w liście do Ingardena: „Oto garść moich sugestii na temat filmu, o którym myślę z wielką radością. Tytuł: ‘25 lat w Krakowie. Rozmowy Entuzjasty z Architektem’. Nie bierz tego na serio, na pewno znajdziemy coś właściwego jako tytuł naszej rozmowy, ale do rozmowy, jak do tanga, trzeba dwojga”.

Hasło „Kamera: Akcja” padło w Galerii Europa Daleki Wschód w Krakowie 1 listopada 2015 roku. Rozmowy skończyły się w lipcu 2016 roku. Andrzej Wajda nie doczekał premiery, ale zobaczył pierwsze kilkanaście minut zmontowanego materiału. - Miał tylko jedną uwagę, co do długości jednej ze scen - wspominał w Krakowie reżyser dokumentu Jacek Link-Lenczowski.  


Andrzej Wajda i Krzysztof Ingarden w filmie "Idea jest najważniejsza - architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy", fot. Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.

- Nasze rozmowy poprzedziła kwerenda wszystkich materiałów związanych z projektami, w tym korespondencji i rysunków Andrzeja Wajdy - wspominał z kolei Krzysztof Ingarden. - Zastanawialiśmy się, jak to wszystko uporządkować i pokazać widzom. Andrzej obawiał się nudy. Nie chciał, żeby był to film gadających głów.

Zdecydowano, że opowieść poprowadzona zostanie chronologicznie: od Nagrody Kioto dla Andrzeja Wajdy po ukończenie prac nad Galerią Europa Daleki Wschód. - Andrzej Wajda miał, oczywiście, znakomite wyczucie dramaturgii i posługiwał się nim - mówił w czasie prowadzonego przez Marię Malatyńską spotkania z widzami Jacek Link-Lenczowski. - Nie lubił jednego: nieporządku na planie. Musieliśmy się więc dobrze przygotować, tym bardziej, że czasu na nagranie było bardzo mało.



fot. Dagmara Romanowska.

„Idea jest najważniejsza - architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” przybliża mniej znanego Wajdę. Krystyna Zachwatowicz nie ma wątpliwości, że gdyby w jakimś momencie życia jej mąż trafił do środowiska architektów, sam byłby w tej dziedzinie mistrzem. Z filmu dowiadujemy się, że w czasie prac nad Mangghą podrzucił pewien pomysł japońskiemu projektantowi, znanemu i cenionemu architektowi Aracie Isozakiemu. Ze szkicami przychodził też wielokrotnie do pracowni Krzysztofa Ingardena. - Nie miała to być opowieść tylko o architekturze, ale i o przyjaźni pomiędzy Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Ingardenem - podkreślał w Krakowie Link-Lenczowski. -  Chciałem, żeby Andrzej Wajda odsłonił się nie tylko jako pomysłodawca, ale przede wszystkim jako człowiek. Najważniejsze były dla mnie jego pasja i umiejętność dialogu.

Andrzej Wajda Krzysztofa Ingardena poznał w 1987 roku. Spotkanie zaowocowało wieloletnią kreatywną współpracą, która zaowocowała nie tylko powstaniem Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Pawilonu Wyspiańskiego (według projektu Ingardena), ale i Pawilonu Herbacianego, Szkoły Języka Japońskiego oraz Galerii Europa Daleki Wschód. Te projekty nie tylko otworzyły Kraków na Japonię i ożywiły niezrealizowane projekty witraży Stanisława Wyspiańskiego, ale i rozpoczęły zmiany w zagospodarowaniu brzegów Wisły.

Czy to nasze ostatnie filmowe spotkanie z Andrzejem Wajdą? Jacek Link-Lenczowski przyznał, że ma jeszcze dużo innego materiału, na nowy dokument. Czekamy z niecierpliwością.

Film „Idea jest najważniejsza - architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” został wyprodukowany przez Ingarden Atelier. Muzykę skomponował Krzysztof Suchodolski, a zdjęcia zrealizowali Jan Ingarden i Maciej Mroziewski.



Dagmara Romanowska
Ostatnia aktualizacja:  16.06.2017
Zobacz również
fot. Dagmara Romanowska
Leszek Kopeć: Z roku na rok widownia FPFF rośnie
36. Młodzi i Film. Wydarzenia towarzyszące
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll