PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Konkurs skierowany jest do debiutujących w pełnometrażowej fabule. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: za najlepszą reżyserię i za najlepsze zdjęcia. Filmy do tegorocznej edycji Konkursu mogą zgłaszać ich twórcy i producenci do 20 września 2016 roku.
Filmy debiutantów, absolwentów polskich szkół filmowych, oceni Jury złożone z pedagogów i studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Oprócz prestiżu, nagrody w Konkursie imienia znakomitego filmowca, mają przynieść twórcom szanse na znalezienie dystrybutora filmu i wesprzeć promocję debiutanckiej produkcji. Projekcje konkursowe filmów odbędą się w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi w październiku i listopadzie. Konkurs organizowany jest przez Szkołą Filmową w Łodzi.

Andrzej Munk był studentem sztuki operatorskiej i reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Od 1957 roku aż do śmierci był wykładowcą łódzkiej Szkoły. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 40 lat zostawiając po sobie niedokończoną „Pasażerkę”. Nagroda jego imienia jest jedną z najstarszych nagród filmowych w Polsce. Pierwszym nagrodzonym w Konkursie był "Walkower" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego (1965). Jurorzy kolejnych edycji Konkursu bezbłędnie typowali nagrodami tych, których zaliczamy do najwybitniejszych twórców polskiego kina autorskiego. Nagrodą za debiuty uhonorowani zostali m.in. Andrzej Żuławski za „Trzecią część nocy” (1971), Krzysztof Kieślowski za „Personel” (1975), Piotr Szulkin za „Golema” (1980), Mariusz Grzegorzek za „Rozmowę z człowiekiem z szafy” (1993) czy Łukasz Barczyk za „Patrzę na Ciebie, Marysiu” (1999). Ostatnia edycja Konkursu odbyła się dwa lata temu. Jej laureatami zostali: Sebastian Buttny, reżyser filmu “Heavy mental” oraz Michał Sobociński, autor zdjęć do filmu “Kamczatka”.

Filmografia Andrzeja Munka jest krótka i niezwykle wyrazista. Stworzył filmy niepokorne, odważne, brawurowe. I takich bohaterów. Dzidziuś Górkiewicz z filmu "Eroica", postać grana przez Edwarda Dziewońskiego, bohaterem Powstania Warszawskiego został przez… przypadek. Publiczność kinowa poznała także Jana Piszczyka (w tej roli Bogumił Kobiela), bohatera "Zezowatego szczęścia", który starając się dopasować do zmieniającej się jak w kalejdoskopie sytuacji w kraju zawsze ponosił klęskę. W końcu trafił do więzienia, z którego… nie chciał wyjść. Munk swoimi filmami dyskutował z narodowymi mitami, podważał utrwalone w świadomości społeczeństwa pewniki, tworzył bohaterów wplątanych w tryby historii i polityki, zmuszonych do tego, by walczyć, a nie - żyć. Umiejętnie żonglował powagą i dowcipem, dokumentalnym ujęciem świata i jego pełną fantazji groteskową wizją. Właśnie takich filmów – odważnych, poszukujących nowych środków wyrazy, idących pod prąd, szukać będzie Jury wśród zgłoszonych do Konkursu.

Strona www Konkursu: www.konkursmunka.pl
Dokumenty zgłoszeniowe do pobrania: http://www.konkursmunka.pl/filmy-i-nominacje-2/

AK
Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  21.07.2016
Zobacz również
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
Studio Orka ma new business directora
Startują Nowe Horyzonty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll