PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Reżyser Michał Kwieciński i operator Michał Sobociński byli gośćmi kina Kultura przed pokazem filmu "Filip". Spotkanie odbyło się w ramach przeglądu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
Nakręcony przez Michała Kwiecińskiego "Filip" jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Reżyser zdecydował się jednak na opowiedzenie o II wojnie światowej z innej strony. "Książka Tyrmanda była jedynie inspiracją. Zgadza się tyle, że jest to historia Żyda, w centrum nazistowskich Niemiec, który korzysta z życia. I właściwie to się zaczyna i kończy na korzystaniu z życia w opresyjnej sytuacji - mówił Michał Kwieciński w rozmowie z Sebastianem Smolińskim, dziennikarzem filmowym.

Michał Sobociński, autor zdjęć, zapytany o pracę nad wizualną stroną filmu odpowiedział, że "każdy film jest szczególny. Ten jednak był wyzwaniem, wyjątkowym filmem dziejącym się we Frankfurcie, a nie w wojennych okopach. Pokazujemy tu młodzieńczość i emocje bohatera, a wojna jest jedynie tłem”.

"Od początku nie chodziło mi o opowiedzenie historii o mężczyźnie zmagającym się z traumą po stracie najbliższych, w rzeczywistości, która nie pozwala powiedzieć mu prawdy - mówił Kwieciński. Przyzwyczailiśmy się, że w film dziejącym się w czasie wojny musi być cierpienie, a ja zrobiłem film o osobie z wewnętrzną traumą, której nie chce pokazać".


Twórcy opowiedzieli o pracy na planie, koncepcji wizualnej i współpracy z aktorem Erykiem Kulmem.



ZOBACZ NAGRANIE ROZMOWY

"Filip" opowiada o kelnerze w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Mężczyzna jest polskim Żydem, ale podaje się za Francuza, dzięki czemu w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA
fot. Paweł Wodzyński/East News/SFP
 
  Rozmowa i pokaz odbył się w ramach zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przeglądu, którego tematem są wojenne i powojenne losy Żydów.Przegląd odbywał się w dniach 28 sierpnia - 31 sierpnia 2023 roku w warszawskim kinie Kultura i był częścią 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2023
Zobacz również
„Szadź”: Maciej Stuhr w roli seryjnego mordercy
Torbicka, Tym i Seweryn zapraszają na rejs z Głowackim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll