PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W kolejnym odcinku naszej relacji z Forum Wokół Kina przedstawiamy bogaty w polskie propozycje a także w festiwalowych zwycięzców oferty Gutek Film, Kino Świat, Mówi Serwis i TVP Dystrybucja Kinowa.
Gutek Film

Prekursor polskiej dystrybucji kina artystycznego, Gutek Film, zaprasza na trzy nowości, które dobrze już znają obserwatorzy i uczestnicy międzynarodowych festiwali. Już w tej chwili można – i należy wybrać się na „W trójkącie” Rubena Östlunda. To nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.

Najnowszy film Parka Chan-wooka, twórcy przebojowych „Oldboya” i „Służącej”, nie tylko otrzymał nagrodę za reżyserię w Cannes, ale został również koreańskim kandydatem do Oscara. „Podejrzana” (3.02.) to myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki. Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje.

Prezentacja  Gutek Film, fot. Anna Rezulak /  GCF

Holy Spider” to oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. „Holy Spider” w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara „Granicy”, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków. „Sundown” (24.03), najnowszy film Michela Franco („Opiekun”, „Nowy porządek”) był objawieniem festiwalu w Wenecji. „Sundown” w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje.

Kino Świat
Nie ma zaskoczenia, że wśród propozycji Kino Świat na I kwartał 2023 roku znalazła się spora reprezentacja polskich filmów. Już 13 stycznia widzowie obejrzą "Ślub doskonały" Nicka Morana z gwiazdorską obsadą: Adam Woronowicz, Aleksandra Adamska, Ewa Kasprzyk, Piotr Głowacki, Magdalena Lamparska, Aleksandra Popławska, Krzysztof Stelmaszyk, Andrzej Grabowski, Paweł Deląg, Krzysztof Czeczot. Pomysł na film powstał na podstawie sztuki teatralnej Robina Hawdona. Ten ślub nie zapowiadał się najlepiej już od samego początku. Panna młoda jest w ciąży, a jej zaborcza matka nie chce słyszeć o prawdziwym ojcu dziecka. Pan młody w zasadzie nie zna swojej przyszłej żony, a do ożenku został zmuszony wymownym szantażem przez przyszłą teściową…

Prezentacja Kino Świat z udziałem aktorów, fot. Anna Rezulak /  GCF

„Niebezpieczni dżentelmeni” Macieja Kawalskiego otrzymał nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. W rolach głównych: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski, Michał Czernecki, Łukasz Simlat, Sebastian Stankiewicz, Jacek Koman, Anna Smołowik i Wiktoria Gorodeckaja. Jak zapowiada dystrybutor, „plejada wybitnych polskich aktorów odsłaniająca nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci oraz piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego”. Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów…

27 stycznia odbędzie się premiera filmu laureata Nagrody Specjalnej na MFF w Wenecji Damiana Kocura "Chleb i sól". Film, który powstał w Studiu Munka SFP,  jak burza biegnie przez międzynarodowe festiwale, zdobywając na niemal każdym prestiżowe nagrody. W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. pianista Jacek Bies, znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz.  Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży, jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się.

„Masz ci los” Mateusza Głowackiego (3 lutego) to komedia osadzona w realiach polskiej wsi. Podczas stypy po pogrzebie  dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz... W obsadzie m.in. Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Sonia Bohosiewicz, Rafał Rutkowski, Robert Wabich, Marian Dziędziel, Iwona Bielska i Michał Sikorski.

Prezentacja Kino Świat z udziałem aktorów, fot. Anna Rezulak /  GCF

„Wyrwa”, nowy film Barta Konopki, o którym pisaliśmy przy okazji ostatnich Polish Days,  wejdzie do kin 17 marca. W rolach głównych: Tomasz Kot, Karolina Gruszka, Grzegorz Damięcki, Olga Bołądź, Maria Pakulnis. Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka (Tomasz Kot). W zdarzeniu ginie jego żona Janina (Karolina Gruszka). Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił…

Ponadto Kino Świat zaprasza na animację dla dzieci „Zadziwiający kot Maurycy” (20 stycznia, a więc oferta na ferie)  a także na kolejny film z serii Asterix i Obelix, tym razem „Imperium smoka” (10.02).

Marek Michalik prezentuje ofertę Mówi Serwis - tradycyjnie ze swoim czworonożnym przyjacielem, fot. Anna Rezulak /  GCF

Mówi Serwis
W ciągu najbliższych tygodni trzy polskie filmy gatunkowe wprowadza na ekrany Mówi Serwis. W marcu wchodzi do kin znana już z festiwalu w Gdyni „Zadra” Grzegorza Mołdy. To film muzyczny o młodej raperce, która próbuje wybić się w hip-hopowym świecie zdominowanym przez mężczyzn. To pierwsza polska produkcja o takiej tematyce, bo choć nawiązuje do nurtu stworzonego w filmach „Jesteś Bogiem” i „Proceder”, przedstawia zupełnie nowy rodzaj bohaterki. W rolach głównych: znakomita Magdalena Wieczorek, partnerują jej: Jakub Gierszał, Magdalena Różczka, Ignacy Liss oraz Margaret.
 
27 stycznia odbędzie się premiera walentynkowej propozycji dystrybutora, komedii romantycznej  Denisa Delica „Miłość na cztery łapy”. W rolach głównych: Barbara Kurdej-Szatan, Michał Koterski, Philippe Tłokiński. Jowita (Barbara Kurdej-Szatan) w pogoni za szczęściem zostawiła większość nas daleko w tyle. Okazuje się jednak, że w jej doskonałym życiu u boku Krystiana (Michał Koterski) czegoś bardzo brakuje. Dziewczyna marzy o założeniu rodziny. Choć Krystian nie ma zamiaru się ustatkować, bardzo zależy mu na Jowicie i postanawia znaleźć jej zastępczy obiekt miłości. Tak do ich domu trafia adoptowana ze schroniska suczka Lucy, która okazuje się mieć wyjątkowego „nosa” do mężczyzn.

24 lutego wchodzi do kin kontynuacja jednego z największych hitów lat 90., po której wielką popularność zyskał Maciej Stuhr. W „Fuksie 2” rolę młodego-gniewnego przejmie Maciej Musiał, filmowy syn Stuhra. Czy równie skutecznie uda mu się wybrnąć z tarapatów i zdobyć serce pięknej kobiety? W „Fuksie 2 wystąpili ponadto:  Janusz Gajos  (a  jakże), Katarzyna Sawczuk, Sonia Bohosiewicz, Cezary Pazura oraz Paulina Gałązka.


TVP Dystrybucja Kinowa
TVP Dystrybucja Kinowa ma za sobą świetny sezon, w którym dokument „Ania” jak do tej pory zebrał 640 000 widzów. Takiej reakcji publiczności nie przewidział nikt. Firma pracuje obecnie nad promocją „Filipa” Michała Kwiecińskiego (3.03), nagrodzonego Srebrnymi Lwami w Gdyni jednego z najlepszych filmów 47. FPFF. Warto dodać, że odtwórca głównej roli w filmie Eryk Kulm Jr otrzymał właśnie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla obiecującego młodego aktora. Kwieciński opowiada o wojnie w sposób, jaki nie był do tej pory w polskim kinie praktykowany. Filip, młody polski Żyd pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Prezentacja "Filipa" - TVP Dystrybucja Kinowa, fot. Anna Rezulak /  GCF

  W pierwszym półroczu 2023 roku odbędzie się premiera nowego filmu Krzysztofa Zanussiego "Liczba doskonała". W obsadzie: Julia Latosińska, Andrzej Seweryn, Jan Marczewski. Co nadaje życiu sens: sukces czy miłość? Z tym dylematem mierzą się Joachim, dobiegający kresu życia mężczyzna spełniony, oraz młody geniusz matematyczny David. Ten film to powrót do centralnych tematów twórczości reżyser. Odpowiedzi, których tym razem udziela, są przewrotne i nieoczywiste.

24 marca do kin wejdzie nowy film Sebastiana Buttnego o roboczym tytule „Święty” (wkrótce poznamy ostateczny tytuł ekranowy). Doborowa obsada: obsada: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Michał Włodarczyk, Leszek Lichota, Dobromir Dymecki. To już kolejna w ostatnich latach propozycja, której akcja dzieje się w eksplorowanych obecnie przez filmowców latach 80. Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze. Wydaje się, że nikt nie chce, aby udało mu się rozwiązać zagadkę…

Michał Kwieciński, Eryk Kuml Jr, fot. Anna Rezulak /  GCF

51. Forum Wokół Kina odbywało się w Gdyńskim Centrum Filmowym od 12  do 15 grudnia 2022 roku.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  11.01.2023
Zobacz również
"Na twoim miejscu": komedia o zamianie ról płciowych w kinach od 6 stycznia
Orły 2023: święto polskiego kina w Iluzjonie od 9 stycznia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll