PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Eryk Kulm jr otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Nagrodą im. Bolesława Michałka dla książki filmowej doceniono "Przerwane emancypacje: politykę ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982" Sebastiana Jagielskiego.

Eryk Kulm jr w filmie "Filip" stworzył nieoczywistą kreację silnego człowieka, który - tkwiąc w potrzasku - nie rezygnuje z siebie". "Po burzliwej dyskusji zdecydowaliśmy się przyznać tegoroczną nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za radykalność i odwagę w interpretacji roli, za rozpiętość i dojrzałość użytych środków aktorskich, za stworzenie nieoczywistej postaci człowieka prześladowanego, obdarzonego niezwykłą wewnętrzną siłą, za stworzenie roli, która jest sercem filmu" - podkreśliło jury.


Akcja "Filipa" rozgrywa się we Frankfurcie w 1943 roku. Grany przez Kulma tytułowy bohater jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart.


Pozostałymi nominowani byli: Mikołaj Kubacki (film „Apokawixa”),Michalina Łabacz (film „Wesele”), Magdalena Wieczorek (film „Zadra”).Jan Hrynkiewicz (film „Słoń”).


Zwycięzcę wyłoniło jury w składzie: Bartosz Bielenia, Agnieszka Kurzydło, Ola Salwa, Agnieszka Smoczyńska i Justyna Sobczyk.

***

W trakcie uroczystości poznaliśmy również laureata Nagrody im. Bolesława Michałka dla książki filmowej. Wyróżnienie to trafiło do Sebastiana Jagielskiego za publikację "Przerwane emancypacje: polityka ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982" (Wydawnictwo Universitas). "Książki, które w tym roku nominowaliśmy, pełne są namiętności - polityka ekscesu, monopol partyjno-państwowy, przebłyski piękna. Mieliśmy naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Jury nie było jednogłośne. Ostatecznie zdecydowaną większością głosów postanowiliśmy nagrodzić książkę, która pokazuje, że w polskiej kulturze eksces możliwy jest nie tylko poza kadrem" - poinformowała w imieniu jury prof. Iwona Kurz.
MR
Nagroda im Z. Cybulskiego
Ostatnia aktualizacja:  13.12.2022
Zobacz również
Warszawska premiera dokumentu "Głos" Dominiki Montean-Pańków
Gloria Artis dla Ryszarda Kirejczyka i Bożeny Dykiel
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll