PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
17 marca o 19:00 w warszawskim kinie Kultura odbędzie się premiera filmów „Romantik” w reżyserii Mateusza Rakowicza oraz „Bońka i Platiniego” w reżyserii Jérémiego Laurenta. To polsko-francuskie koprodukcje Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i stowarzyszenia G.R.E.C. Oba filmy powstały w ramach 2. edycji projektu „Warszawa-Paryż”.
 

Zdjęcia do filmu „Romantik” Mateusza Rakowicza powstały w listopadzie 2015 roku w Paryżu. To krótka historia utrzymana w tragikomicznej tonacji o tym, że nie panujemy nad swoim losem, nawet wtedy kiedy wydaje nam się, że osiągnęliśmy pełnię szczęścia. W roli czterdziestokilkuletniego Stanisława zobaczymy Roberta Więckiewicza. Bohater zabiera swoją ukochaną Zosię (Justyna Wasilewska) w tajemniczą i romantyczną podróż. Pragnie jej się oświadczyć w mieście miłości. Nie spodziewa się, że najbliższa noc stanie się koszmarem jego życia, a drobiazgowo zaplanowana podróż okaże się daleka od wyobrażeń czy oczekiwań. Autorem zdjęć do „Romantika” jest Jakub Czerwiński, a kierownikiem produkcji Daria Maślona. Zgodnie z założeniami konkursu, pozostałą część ekipy stanowią francuscy twórcy.


Francuski reżyser Jérémie Laurent swój film realizował w sierpniu 2015 roku w Warszawie. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Marcin Łaskawiec. Film „Boniek i Platini” przenosi nas do lata 1982 roku. W Polsce od sześciu miesięcy trwa stan wojenny, a Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbywają się w Hiszpanii, wkrótce się skończą. Dwaj kuzyni Zbyszek i Michel bawią się piłką na warszawskiej Pradze… W rolach głównych zobaczymy Teodora Giguere`a, Olafa Marchwickiego, Martę Chyczewską i Delfinę Wilkońską.


W 2014 roku Studio Munka  i G.R.E.C. (Groupe de Recherches et d’Essais Cinématographiques – Stowarzyszenie Poszukiwań i Eksperymentów Filmowych), biorąc pod uwagę podobną misję wspierania młodych talentów, podjęły współpracę mającą na celu poszerzenie działalności o rynek międzynarodowy. Pierwszym etapem współpracy był konkurs na polsko-francuskie scenariusze krótkich fabuł, ogłoszony równolegle w Polsce i we Francji. W pierwszej edycji konkursu laureatami zostali Stefan Łazarski i Kevin Bouvyer. Filmy Rakowicza i Laurenta to zwycięzcy drugiej edycji konkursu. Francuska premiera produkcji odbyła się 8. marca w Paryżu.


AK
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.03.2016
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Retrospektywa Kieślowskiego w 20. rocznicę śmierci
"Letnie przesilenie" od kwietnia w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll