PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Allan Starski, Robert Więckiewicz i Łukasz Kośmicki niezwykle barwnie opowiadali w rozmowie z Grażyną Torbicką o filmie „Ukryta gra”. Cieszący się ogromnym powodzeniem przegląd twórczości Allana Starskiego zorganizowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich w kinie Kultura.
Rozmowa toczyła się wokół pracy Allana Starskiego na planie "Ukrytej gry". Scenograf zdecydował się na ten projekt m.in. ze względu na scenariusz i świetnych aktorów. – To bardzo ciekawy film, a budowanie do niego dekoracji sprawiło mi wielką frajdę. Ludzie, którzy oglądają film są przekonani, że naprawdę rozgrywa się w 1962 r. i we wnętrzach, które w nim pokazaliśmy – mówił zdobywca Oscara. Na potrzeby tej produkcji stworzył m.in. konglomerat fragmentów prawdziwego Pałacu Kultury i Nauki ze zbudowanymi w studio skomplikowanymi wnętrzami.

Zobacz nagranie rozmowy wokół filmu "Ukryta gra"

- Allan wykonał fantastyczną robotę. W filmie gra nie tylko Pałac Kultury, ale i amerykańska ambasada czy warszawskie ulice. Ten Nowy Jork, który jest na początku, to tak naprawdę Praga. Allan potrafi wykreować rzeczywistość tak realistyczną, że się w to wierzy, odtworzył wszystkie detale epoki. W takiej scenografii grało się z wielką przyjemnością - wspominał Robert Więckiewicz.

fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

Łukasz Kośmicki pytany przez Grażynę Torbicką o współpracy ze Starskim mówił o dużych umiejętnościach i wysokim poziomie wykonywanej pracy. Scenografia stworzona przez laureata Oscara była dla niego spełnieniem marzenia, a dzięki niej ekranowy świat wygląda bardzo realistycznie.

Rolę amerykańskiego szachisty początkowo miał grać William Hurt, jednak po kilku dniach zdjęciowych musiał wycofać się z produkcji, bo uległ wypadkowi poza planem. - Producenci stanęli na głowie i w ciągu kilkudziesięciu godzin Bill Pullman zgodził się przyjechać do Polski i zagrać tę rolę. W zasadzie z marszu wszedł na plan. Było to dla mnie szalenie ciekawe doświadczenie, ponieważ część scen nagrałem z Williamem Hurtem, a później musieliśmy je przekręcać z Billem Pullmanem - opowiadał Robert Więckiewicz.

 
PROGRAM PRZEGLĄDU
Kino Kultura
 
27 stycznia 2023, piątek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Pawłem Edelmanem, Waldemarem Pokromskim i Allanem Starskim
19:30 Projekcja filmu „Oliver Twist” reż. Roman Polański

Wszystkie bezpłatne wejściówki na pokazy w ramach Przeglądu filmów z okazji 80. urodzin Allana Starskiego zostały rozdane. Zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych do przyjścia przed godz. 19.00 do kina Kultura przed poszczególnymi pokazami, ponieważ w ostatniej chwili mogą pojawić się wolne miejsca.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.01.2023
Zobacz również
Zgłoś się na wirtualny kurs z Agnieszką Smoczyńską
Script Fiesta wspiera utalentowanych scenarzystów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll