PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku wybitny scenograf Allan Starski. Laureat odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 48. FPFF.
Joanna Łapińska, Dyrektorka Artystyczna Festiwalu, komentuje: - Platynowe Lwy trafią do artysty obdarzonego niesamowitą wyobraźnią i wrażliwością. Allan Starski wspaniale czuje materię kina, a jego projekty zawsze wynoszą filmową opowieść na nowy poziom. Poza tym niezwykle ciekawie opowiada o swojej pracy, o czym przekonają się widzowie tegorocznej edycji.

- Wiadomość o przyznaniu mi Platynowych Lwów przyjąłem z niekłamaną radością! Była autentycznym, miłym zaskoczeniem. Pozwoliła spojrzeć na filmy, w których uczestniczyłem, z szerszej perspektywy. Poczułem dumę, że w moim scenograficznym dorobku znalazły się dzieła nie tylko bogate w obrazie, ale też znaczące dla polskiej i światowej kinematografii – mówi Allan Starski.

Na 48. FPFF obejrzymy film Andrzeja Wajdy Panny z Wilka. Seans poprzedzi wprowadzenie Laureata Platynowych Lwów Allana Starskiego. Starski nawiązał współpracę z Wajdą w 1976 roku, przygotowując scenografię do Smugi cienia. Od tamtej pory współtworzył najważniejsze dzieła reżysera, zajmując się scenografią m.in. na planie Człowieka z marmuru, Człowieka z żelaza i Dantona. W 1979 roku wraz z Marią Osiecką-Kuminek zaprojektował scenografię do filmu Panny z Wilka, za którą zostali nagrodzeni podczas FPFF w Gdańsku. Film opowiada historię czterdziestoletniego Wiktora Rubena, który po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku w gronie kilku dziewczyn spędził młodzieńcze lata. Pojawienie się Rubena, który pragnie ożywić przeszłość, burzy spokój mieszkanek dworu, ujawniając ich powikłane losy, dramaty i życiowe klęski.

Widzowie festiwalu będą również mieli okazję uczestniczyć w masterclass Allana Starskiego. To wyjątkowe spotkanie z Laureatem Platynowych Lwów poprowadzi wybitny operator Paweł Edelman. Będzie to pogłębiona rozmowa o filmach, inspiracjach i projektach Allana Starskiego, ilustrowana fragmentami omawianych filmów.

Wydarzeniem specjalnym 48. FPFF będzie z kolei wystawa projektów Allana Starskiego, którą oglądać będzie można w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.Allan Starski jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najważniejszą jest Oscar za scenografię do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera. Trzykrotnie wyróżniony Orłem – za Pana Tadeusza (reż. Andrzej Wajda), Pokłosie(reż. Władysław Pasikowski) oraz Pianistę (reż. Roman Polański), który zapewnił mu także najważniejszą francuską nagrodę filmową – Cezara. Współpracował z wieloma reżyserami polskimi i światowymi, m.in. Agnieszką Holland, Krzysztofem Kieślowskim, Peterem Webberem i Stijnem Coninxem.

  W ostatnich latach projektował scenografie do filmów The Cut (reż. Fatih Akin) i Ukryta gra (reż. Łukasz Kośmicki) z Billem Pullmanem w roli głównej. Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektaklu telewizyjnego Wujaszek Wania (reż. Aleksander Bardini), a także do Czarownic z Salem (reż. Zygmunt Hübner) i Rozmów z katem (reż. Andrzej Wajda) dla Teatru Powszechnego w Warszawie.

W 2006 roku Allan Starski stworzył oprawę scenograficzną do uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej. Od lat prowadzi międzynarodowe warsztaty i master classes dotyczące scenografii filmowej. Ponadto jest autorem cenionej przez studentów i profesjonalistów książki Scenografia.

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18–23 września 2023 r.WRÓB
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  7.09.2023
Zobacz również
Muzyka w filmie, czyli o emocjach i nastrojach kompozycji
48. FPFF. Pokazy specjalne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll