PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Kos" w reżyserii Pawła Maślony to brawurowa wariacja o Tadeuszu Kościuszce i jego przygotowaniach do insurekcji wymierzonej w Rosjan pod koniec XVIII wieku. Film został zaprezentowany w Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli.
Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. "Kos" jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać: czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Partykularyzm szlachty, który służy wyłącznie utrzymaniu ponad wszystko bogactwa i pozycji. Niebywałe okrucieństwo wobec pracujących na ich rzecz pozbawionych praw chłopów pańszczyźnianych. Ugodowość magnatów wobec Rosjan i gotowość do wydania tych, którzy chcą nadal walczyć o niepodległość. Reżyser Paweł Maślona i scenarzysta Michał A. Zieliński zabierają w widzów w krwawą, wypełnioną świetnymi dialogami i wyrazistymi postaciami wyprawę Tadeusza Kościuszki po mityczną wolność.   

Michał miał od początku dobre pomysły. Umie świetnie opowiadać przez sytuacje, zwłaszcza dramatyczne, a co najważniejsze miał pomysł jak zrobić taki film jak "Kos" w polskich realiach  - podkreślał na spotkaniu z mediami Paweł Maślona. – Ten scenariusz jest fantastyczny. Jest wpisany w niego rozmach, wyraziści bohaterowie, wspaniałe dialogi. To jest kluczowe dla aktora przy wyborze propozycji filmowej – dodawał odtwórca roli rotmistrza Dunina Robert Więckiewicz.

KONFERENCJA PRASOWA


Autorem scenariusza jest Michał A. Zieliński, zdjęć - Piotr Sobociński Jr., a montażu Piotr Kmiecik. Muzykę do filmu skomponował Mikołaj Trzaska. Za produkcję odpowiadają Aurum Film i K5 Film. Koproducentem jest Nordic Entertainment Group Sweden AB. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Za dystrybucję w polskich kinach odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.


GALERIA

fot. Krzysztof Mystkowski KFP/SFP i Mateusz Ochocki/FPFF


RJ
SFP/FPFF
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2023
Zobacz również
Znamy laureatów Młodej Gali. Wśród nagrodzonych filmy Studia Munka
48.FPFF. Otwarcie Domu Pracy Twórczej SFP w Sopocie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll