PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.06.2015
Publiczność obejrzy 11 pełnych metraży, 29 krótkich metraży, 15 dokumentów i 14 animacji. Blisko 70 filmów. Impreza potrwa do 27 czerwca 2015 roku.
W Koszalinie trwa święto kina! 34. edycja festiwalu to nie tylko pokazy, ale spotkania ze znanymi twórcami, warsztaty filmowe i wystawy tematyczne. Nie zabraknie interesujących retrospektyw. Honorowym gościem tegorocznej imprezy jest prof. Grzegorz Królikiewicz, wybitny reżyser posiadający swój unikatowy styl, którego retrospektywę będą mogli obejrzeć uczestnicy festiwalu. Tuż po gali rozpoczęcia został wyświetlony film Grzegorza Królikiewicza „Na wylot" z 1972 roku. Janusz Kijowski, Dyrektor Programowy 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych, mówił, że Królikiewicz nakręcił swój film o rok za wcześnie, bowiem festiwal zaczął się odbywać od 1973 roku.
 
Witając gości Janusz Kijowski opowiadał o dzisiejszej kondycji polskiego kina: - Polskie kino, młode kino, debiutanckie kino ma się nieźle. Te 10 lat od powstania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dobrze przepracowaliście. Przepracowaliśmy. Liczba polskich filmów, które powstają, jest czterokrotnie większa niż 10 lat temu. W związku z tym łatwiej jest debiutować.

Z akcentem humorystycznym prowadził galę Maciej Buchwald. - To wyjątkowy festiwal. Festiwal, na którym można zobaczyć produkcje jeszcze nie znanych twórców, którzy później stają się wielcy, a także mieć okazję pierwszy i ostatni raz zobaczyć produkcje ludzi, którzy kompletnie się to tego nie nadają. Zasłużenie zginą w odmętach zapomnienia. Jest to 34 festiwal i ta liczba 34 jest niezwykła. Na przykład 34 to 3 i 4. Jeśli wstawimy między 3 i 4 przecinek i 1 to powstaje liczba pi, liczba doskonała. Inny przykład, taki metafizyczno-filmowy. W filmie Andrzeja WajdyZiemia obiecana” dokładnie w 34 minucie pojawiają się ludzie młodzi. Jeszcze jeden przykład ze świata filmowego. W zeszłym roku w polskich szkołach filmowych powstały dokładnie 34 filmy na temat tego, że ojciec z synem mieszkają pod lasem i nie odzywają się do siebie. Ta liczba jest znacząca.


Maciej Buchwald, fot. Sylwia Olszewska.

Jury w składzie Łukasz Palkowski (przewodniczący), aktorka Agnieszka Wosińska, operator Arkadiusz Tomiak, pisarz Wojciech Kuczok oraz reżyser i scenarzysta Filip Marczewski będzie oceniać filmy długometrażowe. Najlepsze krótkie metraże wybierać będą: reżyserka i wokalistka Maria Sadowska (przewodnicząca), producentka Anna Wydra, autorka filmów Ewa Borysewicz, reżyser i fotograf Vahram Mkhitaryan i operator Michał Sobociński.

Wśród zakwalifikowanych filmów pełnometrażowych obok "Disco Polo" Macieja Bochniaka, czy "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka znalazła się produkcja ze Studia Munka działającego przy SFP – "Mur" Dariusza Glazera. Wśród nominowanych krótkich metraży widzowie obejrzą "Obiekt" Pauliny Skibińskiej (prod. Studio Munka/SFP), który zdążył już zdobyć nagrodę na festiwalu w Sundance.


Jury filmów pełnometrażowych: Łukasz Palkowski, Filip Marczewski, Arkadiusz Tomiak, Wojciech Kuczok i Agnieszka Wosińska, fot. Sylwia Olszewska.

Wszystkim obecnych na festiwalu aktorów zachęcamy do odwiedzenia stoiska wirtualnej bazy castingowej „Aktorzy Polscy”, które znajduje się w Kinie Kryterium.

Organizatorami 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal „Młodzi i Film” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.
Albert Kiciński
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2015
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska
To jest nawet 100 mln zł rocznie. Jest się, o co bić!
Diamentowe Lwy na 40-lecie Festiwalu Filmowego w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll