PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Chcę przemówić ludzkim głosem – zwrócił się Bogusław Linda do studentów w Warszawskiej Szkole Filmowej. - Wasza przyszłość będzie fajna, bo wy jesteście fajni. Chciałbym, żebyście do nas wracali. - Piłkarze zawodzą, a ludzie kultury – nigdy – zauważył minister kultury. W świątecznym spotkaniu WSF wzięli udział studenci, wykładowcy, absolwenci i.. politycy.
Warszawska Szkoła Filmowa mieści się w budynku dawnych warsztatów przy szkole samochodowej na Żoliborzu, na Generała Zajączka. Postindustrialne wnętrze wymusza swobodną atmosferą, nawet w obecności decydentów. 20 grudnia 2013 roku założyciele Szkoły, Maciej Ślesicki i Bogusław Linda, na uroczystości wigilijnej powitali m.in. rektora szkoły Janusza Majewskiego, prorektora Andrzeja Kołodyńskiego, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, posłankę Małgorzatę Kidawę-Błońską i Wiesława Raboszuka z Zarządu Województwa Mazowieckiego.


Bogusław Linda i Maciej Ślesicki, fot. Ula Tarasiewicz

- Mówię do was jak do swoich dzieci. Byliście świadkami, jak wybuchałem wściekłością, jak się cieszyłem, gdy coś się wam udawało. Kocham was, i mówię to w imieniu całej kadry – mówił Maciej Ślesicki. Przypomniał, że kiedyś założył się z pewną reżyserską, że, jeśli zrobi ona dobry film, on wejdzie pod stół i zaszczeka. - I zaszczekałem. Jestem jedynym szczekającym wykładowcą - przyznał się reżyser.

Rektor Szkoły, profesor Janusz Majewski przypomniał legendę, według której w noc wigilijną zwierzęta otrzymują dar mowy. - Życzę wam, żebyście zawsze mówili do siebie ludzkim głosem. W tym zawodzie komunikacja jest najważniejsza. Musicie mówić tak, abyście zostali zrozumiani – mówił do studentów Szkoły.


Bogusław Linda, Maciej Ślesicki, Janusz Majewski, fot. Ula Tarasiewicz

Swobodny ton  życzeń przyjął także minister Bogdan Zdrojewski. - Jeśli polityk mówi ludzkim głosem, to znaczy że jest Wigilia – żartował. Przyznał, że od dawna jest przyjacielem Szkoły i podziwia ją za osiągnięcia.- Wielkie brawa dla Państwa! - powiedział. - To był dobry rok dla polskiego filmu. Nasze filmy okupują festiwale,wiele państw zazdrości nam twórców zarówno starszego i średniego pokolenia, jak Andrzej Wajda i Agnieszka Holland, jak i młodych, zdolnych twórców. Kultura nie zawodzi. Znam wagę edukacji kulturalnej. Zawody związane z przemysłami kreatywnymi powinny być docenione – podsumował szef resortu.

Ku zaskoczeniu zebranych gości, Bogdan Zdrojewski wręczył medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis wykładowcom -  Maciejowi Ślesickiemu i Waldemarowi Królowi. Bogusława Lindę uhonorował okolicznościowym prezentem. - Niestety, nie mogę wręczyć panu medalu, bo już pan dostał srebrny, a na złoty według regulaminu musi pan poczekać.



Maciej Ślesicki, Waldemar Król, Bogdan Zdrojewski, fot. Ula Tarasiewicz

Założyciele Szkoły wręczyli dyplomy ukończenia studiów absolwentom Wydziału Montażu,  Reżyserii, Fotografii i Operatorskiego. Ślesicki opowiadał o drodze, jaką przebyli studenci, czasem przytaczał anegdotki. Jeden ze studentów zagranicznych przybył do WSF po zawirowaniach życiowych, poznał tu swoją przyszłą żonę, a wesele odbyło się we foyer Szkoły. Ślesicki miał okazję wręczyć dyplom... synowi, Tomaszowi, który skończył Wydział Operatorski.

Jak podkreślali założyciele Szkoły, wśród świeżo upieczonych absolwentów znaleźli się tacy, którzy już w tej chwili pracują zawodowo na planach produkcji fabularnych.  Warszawska Szkoła Filmowa powstała w 2004 roku, obecnie ma status szkoły wyższej i prowadzi studia na poziomie licencjackim.




Anna Wróblewska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.12.2013
Zobacz również
Zmiany w zarządzie nc+
Allan Starski: Czasem trzeba się uprzeć
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll