PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.08.2013
We wrześniu "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego powalczy o Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, a już 15 listopada opowieść o życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs trafi do polskich kin.

Papusza (ur. 1908 lub 1910, zm. 1987) przez czterdzieści lat mieszkała w taborze, wiodąc wędrowne życie. Jej losy okazały się dramatyczne. W 1949 roku do taboru dotarł poeta Jerzy Ficowski. Zainteresował się poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim. Za jego namową Papusza zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski tłumaczył je z romskiego na polski. Pod wpływem poety Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze. Opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów. W efekcie, oskarżona o zdradę tajemnic, została wykluczona ze społeczności cygańskiej.


Jowita Budnik jako Papusza, fot. Next Film

- Papusza napisała 38 wierszy, a do dziś trwa jej legenda poetki wyklętej. Nie żyje od ćwierć wieku, a nadal budzi ogromne emocje - mówiła Joanna Kos-Krauze w wywiadzie dla Portalu Filmowego. - Społeczność romska jest podzielona, cześć Romów jest z niej dumna a część nie chce o niej słyszeć. Wiedzieliśmy, że nie chcemy zrobić klasycznej biografii, ale dość długo nie mogliśmy znaleźć języka, żeby o niej opowiedzieć. Do momentu, kiedy usłyszeliśmy muzykę Jana Kantego. Napisał on pierwszą na świecie operę, do której libretto jest w języku romskim, a są nim wiersze Papuszy. Ostatecznie wystawiano ją jako oratorium. Wybitny kompozytor uwierzył w tę poezję, zrobił z niej dzieło sztuki. Z poziomu zjawiska, folkloru podniósł ją na poziom sztuki wyższej. Zrozumieliśmy, że to jest klucz do opowiedzenia tej historii, że teraz nasza kolej, żeby sprostać temu obrazem.

W rolę Bronisławy Wajs-Papuszy wcieliła się Jowita Budnik, która współpracowała z małżeństwem reżyserów przy realizacji "Placu Zbawiciela", wystąpiła też w "Nikiforze". Praca na planie "Papuszy" nie była dla niej pierwszą okazją do kontaktu ze społecznością Romów.

- Moja mama jest wielbicielką kultury romskiej. W miejscu, gdzie się wychowywała, w okolicach Suwałk, było dużo Cyganów. Oni zawsze mamę fascynowali. Razem jeździłyśmy na festiwale kultury romskiej, poznałyśmy wielu Cyganów. Znałam poezję Papuszy przed realizacją tego filmu - mówiła w wywiadzie dla PAP aktorka.


Kadr z filmu "Papusza", fot. Next Film

Bohaterowie "Papuszy" mówią w języku polskim i w języku romskim. Przygotowując się do roli, Budnik przez 10 miesięcy uczyła się języka romskiego. W roli Jerzego Ficowskiego wystąpił Antoni Pawlicki. W męża Papuszy, Dionizego Wajsa, wcielił się Zbigniew Waleryś. W obsadzie jest ponadto wielu aktorów-amatorów wywodzących się ze społeczności polskich Romów.

Zdjęcia do czarno-białego filmu kręcono na Warmii, Dolnym Śląsku, w Nowym Sączu i Warszawie od lutego do listopada 2012. Autorami są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Konkursowy pokaz "Papuszy" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego zainauguruje 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.

MR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2013
Zobacz również
Jesienna rekrutacja w Akademii Multi Arti
Muzyka filmowa w ramach Ery Jazzu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll