PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.09.2022
„IO” Jerzego Skolimowskiego i „Autobiografia” Makbula Mubaraka zostaną zaprezentowane w sekcji Contemporary World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Z kolei w ramach Industry Selects odbędzie się pokaz obrazu Kasi Rosłaniec – „Jezioro Słone.

„IO”


Ta polsko-włoska koprodukcja (polski kandydat do Oscara) to historia prostego osiołka, w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.


Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.


„Autobiografia”


To koprodukcja siedmiu państw w tym Polski, opowiadająca o osiemnastoletnim służącym Rakibie, który pracuje w rezydencji u indonezyjskiego emerytowanego wojskowego Purny. Jego pracodawca, po latach współpracy z krwawym reżimem, powraca do rodzinnego miasteczka i startuje w lokalnych wyborach na burmistrza. Kiedy jego plakat wyborczy zostaje zniszczony przez nieznanych sprawców, Rakib postanawia wytropić winowajcę. Od tej chwili nie da się już zatrzymać lawiny tragicznych zdarzeń. Rakibowi nie udaje się zbiec za granicę, a bezwzględność Purny staje się nie do zniesienia.


Reżyserem i autorem scenariusza do „Autobiografii” jest Makbul Mubarak, zdjęć – Wojciech Staroń, a operatorem kamery – Kacper Gawron. Za oświetlenie odpowiadał Dominik Szczerbowicz, a za prowadzenie ostrości – Piotr Kostarczyk. Polską producentką jest Małgorzata Staroń, a międzynarodową sprzedażą zajmuje się Alpha Violet. Premiera filmu odbyła się na 79. MFF w Wenecji.


„Jezioro Słone”


To historia 64-letniej Heleny, która przez całe życie była wierna swojemu mężowi, kochała go, ufała mu i miała wytrwać w przysiędze małżeńskiej aż do śmierci. Paweł zapewnił jej erotyczne spełnienie i finansowe bezpieczeństwo. Mają troje pięknych dzieci. Dlaczego więc Helena chce go teraz zdradzić? Żeby wyrwać się spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Kiedy Paweł ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy przejmuje kontrolę nad swoim życiem.


„Jezioro Słone” jest czwartym filmem pełnometrażowym scenarzystki i reżyserki Kasi Rosłaniec. W rolach głównych występują: Katarzyna Butowtt i Krzysztof Stelmaszyk, a także Dorota Kolak, Judyta Paradzińska, Jacek Poniedziałek, Adam Ferency i Dagmara Krasowska. Autorką zdjęć jest Virginie Surdej SBC, a muzykę napisał i zaaranżował Cezary Duchnowski. Film wyprodukowała Mañana w koprodukcji ze szwedzkim Common Ground Pictures, a do kin w Polsce trafi na wiosnę 2023 roku.

 

MFF w Toronto potrwa od 8 do 18 września.

MR
PISF
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2022
Zobacz również
Film Bridge - Ukraine: startuje program dla ukraińskich filmowców
Zwiastun filmu Kasi Rosłaniec w "Variety"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll