PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jakub Kijowski, Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń oraz Bartłomiej Kaczmarek - oto tegoroczni laureaci nagród Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Podczas uroczystości nagrody przyznano również Filipowi Bajonowi i Jerzemu Zielińskiemu.
Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych przyznało nagrody w trzech kategoriach:

Najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego
Jakub Kijowski za "Silent Twins"

Najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego
Zuzanna Zachara-Hassairi, Wojciech Staroń za film "Pisklaki"

Najlepsze zdjęcia do odcinka serialu
Bartłomiej Kaczmarek, "Wielka Woda" odc. 5

Jakub Kijowski, Gala Rozdania Nagród PSC 2023, fot. Karol Samborski

Jakub Kijowski otrzymał Nagrodę PSC za zdjęcia do filmu "Silent Twins". Jest to jego pierwsza Nagroda PSC. W poprzednich latach był dwukrotnie nominowany do Nagrody, za zdjęcia do filmów: „Fuga” (2019 r.) oraz „Córki Dancingu” (2016 r.).

Wojciech Staroń, Zuzanna Zachara-Hassairi, Gala Rozdania Nagród PSC 2023, fot. Karol Samborski

Zuzanna Zachara-Hassairi i Wojciech Staroń zostali nagrodzeni za zdjęcia do filmu dokumentalnego „Pisklaki”. Jest to druga statuetka dla Wojciecha Staronia, w 2018 roku otrzymał nagrodę za zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego „Świt”. 

Bartłomiej Kaczmarek, Gala Rozdania Nagród PSC 2023, fot. Karol Samborski

Bartłomiej Kaczmarek już po raz drugi otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia do serialu. W tegorocznej nagrodzie za serial „Wielka Woda”, w minionym roku za serial „Rojst’97”.

Jest to jego trzecia statuetka, w 2021 roku otrzymał Nagrodę PSC za zdjęcia do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. 

Filip Bajon, Gala Rozdania Nagród PSC 2023, fot. Karol Samborski

Członkowie Stowarzyszenia uhonorowali Nagrodą Specjalną PSC za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii reżysera Filipa Bajona. Nagrodę przyznano "za tworzenie fascynujących, niezwykle dopracowanych filmowych światów. Mistrzowską pracę z aktorami i kreowanie spektakularnych postaci. Za posługiwanie się bezkompromisowym językiem szczerości i prawdy". Nagrodę w imieniu twórcy odebrała jego żona Marzena Mróz – Bajon.

Jerzy Zieliński, Gala Rozdania Nagród PSC 2023 fot. Karol Samborski

Nagrodę PSC za całokształt twórczości przyznano autorowi zdjęć Jerzemu Zielińskiemu. W uzasadnieniu czytamy: "Za mistrzowską wizyjność i kreację obrazu, wyjątkowe podejście do aktorów, niezliczone lekcje otwartości i odwagę w łamaniu konwencji. Najpiękniejszy film o wolności i pokonaniu strachu. Ukształtowanie Nagrody PSC".

ZOBACZ ZAPIS WYDARZENIA:

XI gala wręczenia nagród PSC odbyła się w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wydarzenie zostało uświetnione wystawą 20 fotografii autorstwa Piotra Jaxy z cyklu „Cinematographers”. Zdjęcia, które są również dostępne w formie albumu, powstały jako hołd dla artystów kina. Piotr Jaxa przez 27 lat odwiedził 4 kontynenty, 30 krajów by sfotografować ponad 140 autorów zdjęć z całego świata. Pozowali mu m.in. Sven Nykvist, Agnès Godard, Vittorio Storaro, Conrad Hall, Sławomir Idziak, David Watkin, Piotr i Witold Sobocińscy, Bogdan Dziworski.

Nagroda PSC jest przyznawana od 2013 r. Laureatami są najlepsi polscy operatorzy filmów fabularnych m.in. Łukasz Żal („Zimna Wojna”, 2019), Piotr Sobociński Jr. („Bogowie”, 2015; „Boże Ciało”, 2020; „Hiacynt”, 2022), Wojciech Staroń („Świt”, 2018; „Pisklaki”, 2023). Pięć lat temu Stowarzyszenie zaczęło przyznawać nagrodę w dwóch dodatkowych kategoriach: za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym i odcinku serialu. Laureatami w tych kategoriach są m.in. Adam Suzin („Over the Limit”, 2019), Piotr Rosłowski („Ściana cieni”, 2021); Bartosz Piotrowski i Marcin Janos – Krawczyk („Krafftówna w krainie czarów”, 2022), Michał Englert („Ślepnąc od świateł”, 2019), Tomasz Augustynek („Wataha”, 2020), Kacper Fertacz (Król, 2021), Bartłomiej Kaczmarek („Rojst’97”, 2022).

PSC to Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (Polish Society of Cinematographers) utworzone 21 marca 1994 roku w Warszawie. Skupia ponad 100 członkiń i członków, najlepszych polskich autorów zdjęć do filmów i seriali, laureatów licznych nagród w Polsce i na świecie m.in. Michała Dymka, Bogdana Dziworskiego, Jolantę Dylewską, Pawła Edelmana, Sławomira Idziaka, Andrzeja J. Jaroszewicza, Monikę Lenczewską, Łukasza Żala, Radosława Ładczuka, Adama Sikorę, Michała Sobocińskiego, Arkadiusza Tomiaka, Jerzego Zielińskiego.

Celami stowarzyszenia są m.in. działania na rzecz rozwoju i promocji polskiej sztuki obrazu filmowego, edukacja, budowanie relacji międzynarodowych w dziedzinie kinematografii, integracja środowiska oraz inicjowanie i wspieranie działań mających na celu ochronę praw autorów obrazu. Obecnie przewodniczącemu PSC jest Piotr Śliskowski, który w swojej kadencji kładzie nacisk na edukację technologiczną oraz konsolidacje i współpracę autorów zdjęć na rzecz budowania przyjaznego środowiska pracy dla wszystkich zawodów filmowych.
LK
PSC
Ostatnia aktualizacja:  28.03.2023
Zobacz również
Nie żyje Włodzimierz Wojtyś
Nabór zgłoszeń na XV Festiwal Filmowy NNW 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll