PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Padł pierwszy klaps na planie debiutu pełnometrażowego Justyny Mytnik, „Lany poniedziałek”. W obsadzie Julia Polaczek, Nel Kaczmarek i Jowita Budnik.
Autorką scenariusza i reżyserką jest Justyna Mytnik, absolwentka reżyserii Państwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ma ona na koncie licznie nagradzane dokumenty i filmy krótkometrażowe, m.in. „Fascinatrix”, „Apokalipsę”, czy „Jak zostać papieżem?” Za kamerą stanął Maciej Twardowski, również absolwent łódzkiej Filmówki, wydziału operatorskiego. To autor zdjęć m.in. do nagrodzonego w Sundance filmu „Wszystkie nieprzespane noce”. W filmie występują m.in. Julia Polaczek (debiutująca na dużym ekranie), Nel Kaczmarek i Jowita Budnik.


mat. promocyjne fot. Aleksandra Banas

O FILMIE
 
Realia osadzone są w świecie nastolatków i barwnej polskiej Wielkanocy lat dwutysięcznych. - Akcja dzieje się na południu Polski, choć historia kręcona jest teraz głównie w Łodzi. Opowiada o wypieraniu trudnych emocji i uwolnieniu z traumy – mówi Justyna Mytnik, reżyserka. - Szukałam balansu w opowiadaniu trudnej historii, ale w taki sposób, by jednak nieść nadzieję. Stąd właśnie tytuł: „Lany poniedziałek”, bo jest to radosne święto, które rymowało mi się z witalnością oraz dzikimi żywiołami.
 
mat. promocyjne fot. Roman Savchenko

Głównymi bohaterkami są siostry Klara (Julia Polaczek) i Marta (Nel Kaczmarek), które są ze sobą związane nie tylko więzami krwi, ale też tajemnicą, jaką nosi w sobie jedna z nich. Obie dostały role z castingu. Tak wspomina to Julia Polaczek: - Casting do filmu odbył się dwa lata temu w czasie wakacji. Sprawy potoczyły się bardzo szybko. Dostałam telefon z pozytywną odpowiedzią już w trakcie powrotu na Śląsk.  Byłam oszołomiona.

Nel Kaczmarek przyznaje, że idąc na casting  intuicyjnie czuła, że może to być rola dla niej: - Podczas castingu grałyśmy razem z Julią scenę przygotowania się na dzień Lanego Poniedziałku. Natychmiast między nami zaiskrzyło. Poza tym od razu obie złapałyśmy dobry kontakt z reżyserką filmu.
 
mat. promocyjne fot. Roman Savchenko

Jowita Budnik gra matkę głównych bohaterek, Klary i Marty: - Jestem dobrą mamą z tradycyjnego polskiego domu, która ma wspaniałą relację ze swoimi dziećmi, choć samotnie je wychowuje. Jednak obie córki mojej bohaterki z rozmaitych względów nie dzielą się z nią swoimi intymnymi, osobistymi historiami.
 
mat. promocyjne fot. Roman Savchenko

OPIS FILMU
 
W Lany Poniedziałek 15-letnia Klara zostaje zgwałcona przez zamaskowanego chłopaka. Zbliża się kolejna Wielkanoc, a bohaterkę dręczą koszmary i ataki paniki. Marta, starsza siostra każe jej o wszystkim zapomnieć. Dziewczyna wbrew zakazom starszej siostry uczy się jednak dopuszczać do siebie trudne emocje.
 
W obsadzie: Julia Polaczek, Nel Kaczmarek, Jowita Budnik, Maja Kleszcz, Weronika Kozakowska, Andrzej Gałła, Anita Poddębniak.
                         
TWÓRCY
 
Reżyseria - Justyna Mytnik
Zdjęcia - Maciej Twardowski
Producent - Marta Gmosińska
Scenariusz- Justyna Mytnik, Rosanna Hall
Kierownictwo produkcji - Luiza Skrzek
Scenografia - Jana Łączyńska
Kostiumy - Marzena Wojciechowska
Charakteryzacja - Agnieszka Józefina Sasim
Dźwięk - Krzysztof Jadczak
Montaż - Nikodem Chabior
Casting - Piotr Bartuszek
Producent - LAVA FILMS

Film powstaje w koprodukcji polsko-czesko-estońskiej. Koproducentem filmu jest  EC1 Łódź – Miasto Kultury, współfinansowany jest też przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films. Premiera zaplanowana jest na rok 2024.
LK
Monolith Films
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2023
Zobacz również
Galeria plakatów Andrzeja Pągowskiego dla Polskich Nagród Filmowych
Nominacje do nagród Gildii Scenarzystów Polskich za rok 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll