PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Polsko-litewsko-łotewska koprodukcja "Styczeń" zdobyła główną nagrodę w kategorii najlepszy zagraniczny film fabularny na Festiwalu Filmowym Tribeca. Na nowojorskiej imprezie nagrodzono również Dorotę Pomykałę za rolę w filmie "Kobieta na dachu" w reżyserii Anny Jadowskiej.
Nagrodzony "Styczeń" opowiada o młodym operatorze Jazisie, który w 1991 r. (data wyzwolenia Łotwy z okupacji sowieckiej) rusza z kamerą na barykady. W produkcji udział wzięli liczni polscy filmowcy m.in.: Wojciech Staroń (zdjęcia), Małgorzata Staroń (producentka), Joanna Tatko (kierowniczka produkcji), Magda Kulak (kolorystka), Piotr Kostarczyk (ostrzyciel), Dominik Szczerbowicz (mistrz oświetlenia), Małgorzata Wójcik (kierowniczka postprodukcji) i specjaliści od efektów specjalnych: Łukasz Zyskowski, Emil Dobrzyński, Kacper Edward.

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU "STYCZEŃ"
Nagroda aktorska powędrowała w ręce Doroty Pomykały, która zagrała główną rolę w filmie "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej o 60-letniej położnej Mirce, która - jak czytamy w oficjalnym komunikacie - jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – wycofanym mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym dokonuje napadu na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy ciąg zdarzeń, który zapoczątkuje to wydarzenie sprawi, że Mirka spojrzy na swoje życie z innej perspektywy?

Poza Dorotą Pomykałą w obsadzie znaleźli się: Bogdan Koca i Adam Bobik. Autorką scenariusza jest Anna Jadowska. Za zdjęcia odpowiada Ita Zbroniec-Zajt, a za muzykę – Katharina Nuttal i Linus Andersson. Film zrealizowano w koprodukcji polsko-szwedzko-francuskiej.

ZOBACZ ZWIASTUN "KOBIETY NA DACHU"

Światową premierę na festiwalu miał też film "Roving Woman" Michała Chmielewskiego. W roli głównej występuje Lena Góra, a producentem wykonawczym jest Wim Wenders.
     
Lena Góra w filmie "Roving Woman" fot. mat. prasowe
                    
21. Tribeca Film Festival odbył się w Nowym Jorku w dn. 8-19 czerwca. Impreza powstał z inicjatywy Roberta De Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa w odpowiedzi na zamach z 11 września 20011
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.06.2022
Zobacz również
Katastrofa w 6. dzielnicy, czyli 2. edycja MFF Futurologicznych
Święto Animacji w Kinie Iluzjon
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll