PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznało nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w 2022 roku. Nagrodzone „Złotymi Taśmami” filmy to: „Film balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego, „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego oraz „Fabelmanowie” w reżyserii Stevena Spielberga. Uroczyste wręczenie „Złotych Taśm” odbyło się w 13 lutego w kinie Kultura w Warszawie.
Na początku uroczystości Barbara Hollender - przewodnicząca Koła Piśmiennictwa SFP oraz prowadząca Grażyna Torbicka przypomniały laureatów z lat 2021 i 2022, kiedy to nie odbyły się (z powodu pandemii i wojny w Ukrainie) gale wręczenia nagród. Na scenie pojawili się Mariusz Wilczyński, reżyser "Zabij to i wyjedź z tego miasta", Agnieszka Holland, reżyserka "Szarlatana" czy Łukasz Grzegorzek i Natalia Grzegorzek, twórcy "Mojego wspaniałego życia".

OBEJRZYJ RELACJĘ Z WYDARZENIA:

Następnie wręczono „Złote Taśmy” za rok 2022. Nagrodę w kategorii film polski otrzymały  (ex aequo) „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego i "Film balkonowy" w reżyserii Pawła Łozińskiego, a w kategorii film zagraniczny „Fabelmanowie” w reżyserii Stevena Spielberga. Nagrody odebrali twórcy filmów - aktorka Sandra Drzymalska, wcielająca się w rolę Kasandry w "IO" (Jerzy Skolimowski przebywa w Los Angeles, gdzie promuje nominowany do Oscara film), reżyser Paweł Łoziński i Łukasz Klimek, dyrektor dystrybucji Monolith Films odpowiedzialny za wprowadzeni e "Fabelmanów" do polskich kin.

fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymał film "Kobieta na dachu" w reżyserii Anny Jadowskiej, a w kategorii film zagraniczny: „C'mon C'mon” w reżyserii Mike’a Millsa  i „Vortex” w reżyserii Gaspara No. Nagrody odebrali aktorka Dorota Pomykła, wcielająca się w rolę Irki w "Kobiecie na dachu" oraz Roman Gutek - prezes Gutek Film i Marcin Pieńkowski - dyrektor Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

„Złote Taśmy” to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Na czele Zarządu Koła Piśmiennictwa stoi obecnie Barbara Hollender. W tym roku nagrody wręczali również przedstawiciele Koła Piśmiennictwa dziennikarze Krzysztof Kwiatkowski i Błażej Hrapkowicz, a towarzyszyła im Kinga Dębska, wiceprezeska SFP.

***
Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego - krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Na liście zagranicznych tytułów, które zdobyły „Złote Taśmy” znajdziemy filmy takich mistrzów jak Bergman, Fellini, Antonioni, Visconti, Bunuel, Bresson, Tarkowski, Menzel, Forman, Weir, Haneke, Farhadi czy Ladj Ly. W gronie polskich reżyserów uhonorowanych „Złotymi Taśmami” znajdują się: Wajda, Munk, Has, Kutz, Różewicz, Skolimowski, Zanussi, Kieślowski, Smarzowski, Szumowska czy Mariusz Wilczyński.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2023
Zobacz również
Nowa identyfikacja wizualna Mastercard OFF CAMERA
Zmysłowy plakat 42. Młodzi i Film
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll