PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.08.2013
Bożena Dykiel, aktorka filmowa i teatralna, kończy dziś 65 lat.
Jest rok 1974. Na scenę Teatru Narodowego wjechała hondą  młodziutka Bożena Dykiel. Aktorka ubrana w obcisły kombinezon przypominała Jane Fondęz filmu "Barbarella". Tak wyglądała słynna inscenizacja "Balladyny" w wykonaniu Adama Hanuszkiewicza, w której Jubilatka zagrała Goplanę.  Ta oryginalna inscenizacja na trwałe zapisała się w pamięci widzów, a Bożena Dykiel równie często co na deskach teatru zaczęła pojawiać w kinie i telewizji. 


 Bożena Dykiel na bankiecie jubileuszowym Stowarzyszenia Filmowców Polski, fot. Bartłomiej Tretkowski

Urodziła się 26 sierpnia 1948 roku w Grabowie. Jest absolwentką warszawskiej PWST. Dyplom uzyskała w 1971 roku. Jeszcze w trakcie studiów występowała w Studenckim Kabarecie Satyryków. Rok po uzyskania dyplomu dołączyła do aktorskiego zespołu Teatru Narodowego w Warszawie.

Bożena Dykiel jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Jej filmografia liczy blisko 130 produkcji filmowych, obrazów pełnometrażowych i krótkometrażowych, filmach kinowych i telewizyjnych, serialach i spektaklach telewizji. Na ekranie zadebiutowała w 1971 r. rolą autostopowiczki w filmie Janusza Zaorskiego "Uciec jak najbliżej". Pracowała z największymi twórcami. Parokrotnie wystąpiła w filmach Andrzeja Wajdy"Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza" i "Wielki Tydzień". Współpracowała z Jerzym Hoffmanem ("Znachor"), Andrzejem Barańskim ("Kawalerskie życie na obczyźnie" i "Dwa księżyce") i Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog VII"). Widzowie najlepiej kojarzą ją z repertuarem komediowym. W wywiadach podkreślała, że ten gatunek jest bliski.

„Dzięki Bogu, że jestem aktorką charakterystyczną! A nie na przykład amantką. Bo jako amantka, w moim wieku nie miałabym już nic do roboty... A jaka jestem? Na pewno z odcieniem komedii. Jeśli tylko mogę, bardzo chętnie dodaję do moich ról jakiś komediowy „prztyczek.”


Kadr z filmu "Brunet wieczorową porą" Stanisława Barei, fot. Youtube

Pracowała ze specjalistami od komedii: z Jerzym Gruzą nad „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” i Stanisławem Bareją nad „Brunetem wieczorową porą” i telewizyjnym serialem "Alternatywy 4". To właśnie udział w seriach telewizyjnych przyniosły Bożenie Dykiel ogromną popularność i sympatię widzów. Telewidzowie z całą pewnością pamiętają postać Haliny z serialu "Dom", role w "Balladzie o Januszku", "Czterdziestolatku" i "Jest jak jest" czy „07 zgłoś się”. Gościnnie wystąpiła we współczesnych serialach takich jak „Na dobre i na złe” czy „Usta usta” a w serialu „Na wspólnej”, od ponad 10 lat możemy oglądać ją jak wciela się w rolę jednej z głównych bohaterek, Marii.

W swoim dorobku ma nie tylko role filmowe i teatralne. Próbowała swoich sił w dubbingu wcielając się w jedną z postaci animacji Disneya „Rogate ranczo”. Jest autorką książek z przepisami kulinarnymi, zasadami savoir vivre'u, poradami, jak urządzić przyjęcie i dbać o domowe rośliny. Kilka lat temu na antenie telewizji Polsat prowadziła program „Z Bożeną Dykiel na ostrzu noża” – magazyn kulinarny, w którym wraz z gospodynią gotowali zaproszeni goście. W drugiej części programu swoje danie prezentuje Kurt Scheller.

Za swoją pracę dla polskiego filmu i teatru, w 1979 roku Bożena Dykiel została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2002 roku, podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd. Od wielu lat jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

AAS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Zmarła Julie Harris
"Miasto44" w opinii odtwórców głównych ról
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll