PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.02.2013
4 lutego 2013 roku Zygmunt Malanowicz, wybitny aktor teatralny i filmowy oraz reżyser i scenarzysta, kończy 75 lat.

Jego pierwszym filmem był słynny "Nóż w wodzie" w reżyserii Romana Polańskiego. Andrzej (Leon Niemczyk), dziennikarz sportowy, i jego żona (Jolanta Umecka) wyjeżdżają na weekend na Mazury. Po drodze zabierają młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz) i zapraszają go na swój jacht. Wkrótce pomiędzy mężczyznami dochodzi do rywalizacji. W trakcie jednej ze sprzeczek chłopak wypada za burtę, wszystko wskazuje na to, że utonął. Tak w kilku zdaniach można streścić "Nóż w wodzie", w którym Zygmunt Malanowicz zadebiutował. Film zdobył wiele prestiżowych nagród m.in. FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i nominację do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. 


Leon Niemczyk i Zygmunt Malanowicz w filmie "Nóż w wodzie". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej.

Malanowicz występował w filmie Polańskiego jeszcze jako student. W wywiadach prasowych podkreślał, że "Nóż w wodzie" nigdy się nie zestarzeje. "Bo zawsze, w każdej epoce, w każdym czasie, charaktery ludzkie się ścierają i walczą o prymat - mówił w 2002 roku. Do filmu Polańskiego trafił przypadkowo. - Podczas wakacji 1961 r. odwiedziłem olsztyński teatr, gdzie spotkałem reżysera Bogdana Porębę, który wspomniał o nowym filmie i roli chłopaka. Poręba uważał, że się do niej nadaję. Potem zgłosiłem się na zdjęcia próbne, po których usłyszałem od
Polańskiego: "Spotkamy się na planie - opowiadał Malanowicz ("Gazeta Olsztyńska", 2006).


Zygmunt Malanowicz w filmie "Glasgow" w reżyserii Piotra Subbotko. Fot. Studio Munka.

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 roku  w Korkożyskach k. Wilna. Jest absolwentem PWSTiF w Łodzi. Po zakończeniu studiów grał w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, później występował w wielu teatrach w Polsce, między innymi: Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskimi Dramatycznym, Rozmaitości i Studio. Od 2008 roku należy do zespołu stołecznego Nowego Teatru.


Zygmunt Malanowicz. Fot. Nowy Teatr.

Na swoim koncie ma też role filmowe w w takich filmach jak: "Krajobraz po bitwie" i "Polowanie na muchy" Andrzeja Wajdy. - Filmem "Polowanie na muchy" Wajda przerwał milczenie o mnie, dzięki czemu mogłem ponownie, po siedmioletniej przerwie, być obecny na ekranie" - mówił aktor w jednym z wywiadów. I dodawał: "W "Krajobrazie po bitwie" pozwoliłem sobie na ukazanie zupełnie odmiennego obrazu księdza niż to bywało zazwyczaj". Aktor grał też m.in. w filmach: "Hubal" i "Jarosław Dąbrowski" Bohdana Poręby, "Tulipany" i "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha oraz "Glasgow" Piotra Subbotko. Jest także scenarzystą i reżyserem takich obrazów jak: "Szlachetna krew","Pluton-239", "Bez dowodu". Grał także w serialach telewizyjnych m.in. "Stawka większa niż życie" i "Dom".

MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  4.02.2013
Zobacz również
60. urodziny Artura Borzewskiego
Ralph "demoluje" rozdanie Nagród Annie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll