PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.01.2019
12 stycznia 2019 roku PAP poinformował o śmierci jednej z najważniejszych postaci polskiej telewizji, Ireny Dziedzic, twórczyni pionierskich programów telewizyjnych typu show.
Irena Dziedzic zmarła 5 listopada 2018 roku w wieku 93 lat, ale o Jej śmierci dowiedzieliśmy się dopiero teraz.

Irena Dziedzic w Sopocie 1979, zrzut z ekranu

"(...) Największa gwiazda polskiej telewizji w czasach PRL. Inteligencja, klasa, perfekcja, zawoalowana złośliwość, ironia - wszystko to fantastycznie łączyła w sobie. Była preksursorką telewizyjnych programów show - napisał na FB ks. Andrzej Luter. - Jej <Tele - Echo> oglądała cała Polska, i trzeba przyznać, że jakby porównać jej programy z dzisiejszymi celebryckimi rozmówkami, to widoczna jest różnica. Był to bardziej <salon> niż <show>. Wiem, inne były czasy, ale Dziedzic świadomie robiła swój program dla inteligencji. Zawsze budziła kontrowersje, i tak pozostanie. Prowadziła wiele festiwali w Sopocie i Opolu. Była niełatwym człowiekiem, twardym, pewnym siebie; można o niej napisać: <miała charakter!> Była <głodna> człowieka, rozmowy, żyła samotnie; dwa lata temu spotkałem się z nią na jej prośbę; pięć godzin fascynującego i ciekawego monologu. Bystrość, erudycja, inteligencja - to zachowała do samego końca". 

Kilkakrotnie wystąpiła w filmach: "Jutro premiera" Janusza Morgensterna i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. Zagrała  samą siebie w serialu "Wojna domowa", komedii "Kłopotliwy gość", a w latach 90. – w filmie "Szczur". "Jeszcze od końca lat 50. aż do lat 80. Polacy mieli szansę podziwiać dziennikarkę na estradzie – prowadziła Festiwal Piosenki w Sopocie i Festiwal Interwizji. Jej profesjonalizm, elegancja, a do tego wielka uroda działały na widzów jak magnes" - pisze Emilia Padoł w Onet.pl.  Warto wspomnieć, że wielokrotnie prowadziła koncerty wspólnie z obecnym prezesem SFP Jackiem Bromskim. "Klasy i wdzięku mogłyby jej pozazdrościć dzisiejsze gwiazdy. Bo ona była gwiazdą, nie celebrytką" - wspomina na łamach "Gazety Wyborczej" Jerzy Gruza. Do historii polskiej telewizji przejdzie jako pionierka programów rozrywkowych, która na lata wyznaczyła standardy i trendy.

Pogrzeb Ireny Dziedzic odbędzie się w poniedziałek, 14 stycznia o godz. 13.00 w Laskach. Msza święta odprawiona zostanie w kaplicy sióstr franciszkanek pw. Matki Bożej Anielskiej, a pochówek na cmentarzu w Laskach.

WRÓB
FB, Onet, Wyborcza
Ostatnia aktualizacja:  14.01.2019
Zobacz również
Branża filmowa w 2018: podsumowanie (cz. II)
Branża filmowa w 2018: podsumowanie (cz. I)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll