PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Wajdart” - przegląd wybranych fabuł po rekonstrukcji cyfrowej m.in. „Wesela”, „Ziemi obiecanej”, „Kroniki wypadków miłosnych” czy „Niewinnych czarodziejów”, mniej znanych dokumentów reżysera, a także multimedialna wystawa rysunków Wajdy złożą się na obchody jubileuszu 90. urodzin artysty w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Przegląd potrwa od 3 do 6 marca, a otworzy go spotkanie z Andrzejem Wajdą.
6 marca Andrzej Wajda będzie obchodził 90. urodziny. Z tej okazji w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) odbędzie się „Wajdart” (3-6 marca), czyli przegląd filmów reżysera i o reżyserze, a także multimedialna wystawa rysunków filmowych i storyboardów Andrzeja Wajdy.  
 
  Będzie można zobaczyć „Niewinnych czarodziejów”, "Wesele", „Ziemię obiecaną” i „Kronikę wypadków miłosnych” w wersjach po rekonstrukcji cyfrowej i z angielskimi napisami, a także dokumenty, które pogłębiają lub kontekstualizują twórczość Wajdy i odsłaniają często nieznane wątki z biografii reżysera. W programie znajdzie się film o nagrodach filmowych Andrzeja Wajdy autorstwa Marka Brodzkiego"Cegła i inne nagrody filmowe", autobiograficzny film reżysera przeplatany wspomnieniami z dzieciństwa „Kredyt i debet”, a także „Biesy po latach” – opowieść o słynnej inscenizacji teatralnej sztuki Dostojewskiego. Seanse filmowe będą połączone z rozmowami z twórcami. 
 
Na towarzyszącej przeglądowi multimedialnej wystawie, której kuratorem jest Antoni Rodowicz, zaprezentowane zostaną wybrane prace graficzne Wajdy: szkice dotyczące miejsc, spotkanych ludzi, zapisywane na bieżąco w czasie podróży po całym świecie wizualizacje pomysłów inscenizacyjnych, projektów filmowych i teatralnych, a także rysunki i akwarele – skończone dzieła sztuki. Całość pozwala prześledzić to, co Andrzej Wajda widział na własne oczy i co z różnych powodów przyciągnęło jego uwagę. Od wnikliwej analizy plenerów i szkiców postaci wejdziemy do prywatnego świata twórcy, w którym  istotną rolę odgrywają podróże m.in. do Japonii, Izraela czy Francji oraz bliskie jego sercu zwierzęta – psy, koty czy konie.     

W czwartek, 3 marca o godz. 18.00 przegląd otworzy pokaz dokumentu w reż. Marka Brodzkiego "Cegła i inne nagrody filmowe" i spotkanie z udziałem Andrzeja Wajdy i Tadeusza Lubelskiego, teoretyka i historyka filmu. Ostatnim punktem programu tego wieczoru będzie projekcja „Niewinnych czarodziejów” Wajdy. To historia miłosna i jednocześnie portret polskiej młodzieży lat pięćdziesiątych. Dwoje głównych bohaterów spotyka się w barze. Ich życie wydaje się składać wyłącznie z nocnych wyjść, grania jazzu i romansów bez zobowiązań. Gdy zbliża się świt coś, co miało być mało znaczącym epizodem, zaczyna zyskiwać zupełnie nowe wymiar.
 
Przegląd zakończy pokaz rejestracji wyjątkowego koncertu „Scoring4Wajda”, który odbył się podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w 2015 roku. To próba opowiedzenia dorobku Andrzeja Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w jego filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas koncertu zabrzmiały specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych polskich twórców jak Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znalazła się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: „Wesela”, „Ziemi Obiecanej”, „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Smugi cienia”, „Nocy listopadowej”, „Niewinnych czarodziejów”, „Polowania na muchy”, „Człowieka z marmuru”, „Tataraku” i „Katynia”.
 
Partnerem przeglądu jest Akson Studio. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.


 „Wajdart” program:
 
Czwartek, 3 marca, godz. 18.00
„Cegła i inne nagrody” 60 min.
Spotkanie z Andrzejem Wajdą i Tadeuszem Lubelskim
"Niewinni czarodzieje" 87 min. 
 
Piątek, 4 marca, godz. 18.00
„Biesy po latach” 52 min.
„Wesele" 102 min.
 
Sobota, 5 marca, godz. 18.00
 "Kronika wypadków miłosnych" 114 min.
„Kredyt i debet” 50 min. 
 
Niedziela, 6 marca, godz. 18.00
"Ziemia obiecana" 180 min.
Pokaz rejestracji koncertu „Scoring4Wajda”
 
 
Więcej informacji i szczegółowy program na www.nina.gov.pl
http://www.nina.gov.pl/projekty/wajdart/  


AK
NInA
Ostatnia aktualizacja:  25.02.2016
Zobacz również
fot. NInA
Kino to nie supermarket
Pierwszy w Europie wideoklip wirtualnej rzeczywistości w 3D
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll