PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W dniu 22 marca 2018 roku zakończyła się Retrospektywa Filmów ANDRZEJA WAJDY w Meksyku. Przegląd miał miejsce w Cineteca Nacional w Mieście Meksyk w dniach 6 - 22 marca 2018 roku. Organizatorami wydarzenia byli: Cineteca Nacional de México (Filmoteka Narodowa w Meksyku), Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku oraz polski producent - Ella Films.

Uroczysta inauguracja retrospektywy odbyła się 6 marca 2018 roku, upamiętniając dzień urodzin Andrzeja Wajdy, w Cineteca Nacional w mieście Meksyk. Po raz pierwszy w tym kraju zaprezentowano ostatni film Artysty – Powidoki (2016). Otwarcia przeglądu dokonali współorganizatorzy: Nelson Carro Rodríguez, Dyrektor ds. Programu i Promocji Cineteca Nacional de México oraz Paweł Woźny, I Radca ds. Politycznych i Prasowych Ambasady RP w Meksyku.

 

Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, fot. Pablo Culebro Martinez


Przez okres 16 dni trwania retrospektywy w jednej z sal Cineteca Nacional mieszczącej ponad 400 osób podczas 31 projekcji pokazano 18 filmów, z frekwencją przekraczającą 2 tysiące widzów.


Blok dokumentalny prezentował trzy tytuły: Polska Kronika Filmowa: Nowa premiera (1958), Idę do słońca (1955) oraz Zaproszenie do wnętrza (1978). Filmy fabularne: Kanał (1957), Popiół i diament (1958), Niewinni czarodzieje (1960), Polowanie na muchy (1969), Brzezina (1970), Krajobraz po bitwie (1970), Wesele(1972), Ziemia obiecana (1974), Człowiek z marmuru (1976), Bez znieczulenia (1978), Panny z Wilka (1979), Człowiek z żelaza (1981), Katyń (2007), Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013) i Powidoki (2016).

Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, fot. Pablo Culebro Martinez


Przeglądowi towarzyszyły wystawy:

  • „Plakaty do filmów Andrzeja Wajdy” - wybór 11 plakatów z całego świata, udostępnionych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.
  • „Andrzej Wajda (1926-2016)” - wybór ilustracji Andrzeja Wajdy udostępniony przez Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wystawa otwarta jest do 6 czerwca 2018 r.

 

Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, fot. Pablo Culebro Martinez


Ponadto meksykańska Fundacja ISVE Guerrero przyznała specjalną międzynarodową nagrodę JI A JAGUAR INTERNACIONAL DE LAS ARTES dla Andrzeja Wajdy za całokształt jego twórczości w dzi edzinie sztuk pięknych. Statuetka jaguara wykutego w brązie zostanie wręczona rodzinie artysty pod koniec w 2018 roku, podczas specjalnej uroczystości przygotowanej w Polsce. Nagrodzie towarzyszyć będzie wyróżnienie medalami dla polskich twórców sztuk pięknych „obiecujących i zdolnych” z młodego pokolenia artystów w dziedzinach: malarstwa, rzeźby, muzyki, teatru, tańca, literatury, architektury, fotografii i filmu.

 

MR
ELLA FILMS
Ostatnia aktualizacja:  27.03.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„Have no Fear” na kolejnych festiwalach w Chile i Nowym Jorku
11.Netia Off Camera – tytuły sekcji Panorama
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll