PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.04.2021
Nie żyje Zygmunt Malanowicz. Ceniony aktor teatralny i filmowy zmarł 4 kwietnia 2021 roku w wieku 83 lat
O śmierci artysty poinformował na FB kolega z teatru - Jacek Poniedziałek: "Zygmunt Malanowicz, Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny. Odys, który nie dotarł do naszej Itaki. Żegnaj, Zyga, bez Ciebie będzie pusto, smutno i źle. Ale dopłyniemy do brzegu w ciepłą, ambrozyjską noc. Śpij i śnij lepszy świat!".

Zygmunt Malanowicz urodził się w 1938 roku na Wileńszczyźnie w rodzinie polsko-rosyjskiej. Debiutował na szklanym ekranie w filmie Romana Polańskiego "Nóż w Wodzie" w 1962 roku. Rola przyniosła mu rozgłos i sławę oraz nieprzychylność ówczesnych władz PRL. Film otrzymał nominację do Oscara i zwrócił uwagę świata na Polańskiego.

W latach 1966-71 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, w latach 1975-78 w łódzkim Teatrze Powszechnym, przez kolejne dwa sezony w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Od roku 1980 związany z teatrami stołecznymi: w latach 1980-82 aktor Teatru Studio, w latach 1982-91 Teatru Rozmaitości. W latach 2000-2003 występował w Teatrze Dramatycznym, w latach 2003-2008 ponownie w Teatrze Rozmaitości. Przez ostatnie lata był członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Otrzymał szereg prestiżowych nagród za swoje role aktorskie: Nagrodę SPATiF-ZASP dla młodego aktora oraz wyróżnienie na II Telewizyjnym Festiwalu Teatrów Dramatycznych za rolę Waltera w przedstawieniu "Dziecinni kochankowie" Crommelyncka w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu na V Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W 2018 otrzymał Nagrodę Specjalną miesięcznika "Teatr" w uznaniu "całej drogi twórczej ze szczególnym uwzględnieniem ról w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego oraz dwóch ostatnich ról w spektaklach telewizyjnych: Romana w "Cichej nocy" Amanity Muskarii w reżyserii Pawła Paszty w cyklu "Teatroteka" i generała Henryka Minkiewicza w "Inspekcji" Grzegorza Królikiewicza i Jacka Raginisa-Królikiewicza w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza w Teatrze Telewizji.

W "Nożu w wodzie", fot. WFDiF

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt drugoplanowych ról w filmach i serialach.Występował także w filmach Andrzeja Wajdy (m.in. w "Krajobrazie po bitwie") oraz Bohdana Poręby. Zagrał tytułową rolę w "Jarosławie Dąbrowskim" Poręby z 1975 roku a także w dwa lata wcześniejszym "Trądzie" Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Jego zauważalnym powrotem do kina była rola w "Tulipanach" Jacka Borcucha z 2004 roku (u tego reżysera pojawił się kilka lat później we "Wszystko co kocham". W ostatnim czasie wystąpił w kilku filmach i serialach, pojawił się m.in. w "Córkach Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, w "Dziurze w głowie" Piotra Subbotko oraz w serialu "Usta usta". Zagrał tytułową rolę w "Ojcu" Artura Urbańskiego.  Grywał w debiutach i krótkich metrażach, m.in. munkowym "Glasgow" wspomnianego już Subbotki. Kochał kino,kilkakrotnie próbował swoich sił jako reżyser. "Mam umiejętność szybkiego wyczucia, czy reżyser kocha kino. Jeśli tak, warto z nim porozmawiać i przypatrzeć się, na czym ma polegać współpraca. A jak czuję, że w tym, co reżyser robi, więcej jest spekulacji niż pasji i serca, odechciewa mi się współpracować" - mówił w wywiadzie dla "Twojego Stylu".

Cyfrowa premiera "Noża w wodzie", fot. Borys Skrzyński SFP

Był zwycięzcą pierwszego festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie  w 1973 roku za rolę w filmie "Trąd" Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. W 1976 roku w Karlowych Warach otrzymał nagrodę aktorską za "Jarosława Dąbrowskiego". W 2015 roku uhonorowano go "Złotym Szczeniakiem" za pierwszoplanową kreację aktorską męską w filmie "Ojciec" na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu.

Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Interia / Polsat / Filmpolski.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.04.2021
Zobacz również
Zmarł Tadeusz Pałka
Najlepsze dokumenty Studia Munka SFP na Dafilms.pl
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll