PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W poniedziałek amerykański reżyser, scenarzysta, operator i producent filmowy Steven Soderbergh obchodzi swoje 50. urodziny. W tym roku do kin wejdzie jego kolejny film "Side Effects".

Zrealizował ponad 30 filmów. Najnowszy, thriller "Side Effects" z Rooney Marą, Judem Lawem i Catherine Zetą-Jones w obsadzie, będzie miał premierę kinową w tym roku, zostanie też pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W swojej filmografii Steven Soderbergh ma również takie filmy jak: "Seks, kłamstwa i kasety wideo", "Erin Brockovich", "Traffic", "Ocean's Eleven. Ryzykowna gra".


Steven Soderbergh. Fot. AKPA.

Steven Soderbergh urodził się 14 stycznia 1963 r. w Atlancie w rodzinie o szwedzkich korzeniach, jako jedno z szóstki dzieci profesora uniwersyteckiego Petera Soderbergha. Wielką przygodę z filmem rozpoczął w wieku 22 lat, kręcąc dokument muzyczny "Yes: 9012 Live", stanowiący zapis koncertu brytyjskiej grupy rockowej Yes. Otrzymał za niego nominację do nagrody Grammy. Cztery lata później zadebiutował w roli twórcy filmu fabularnego i od razu odniósł międzynarodowy sukces. Dramat "Seks, kłamstwa i kasety wideo", z Jamesem Spaderem i Andie MacDowell, zdobył Złotą Palmę w Cannes i nominację do Oscara.

Kolejne tytuły w reżyserskim dorobku Soderbergha to m.in.: "Franz Kafka" (1991), "Król wzgórza" (1993) i"Co z oczu, to z serca" (1998). W 2000 r. Soderbergh nakręcił film "Erin Brockovich" z Julią Roberts w roli głównej. Historia samotnej matki, która zatrudnia się jako asystentka w kancelarii prawnej, a następnie doprowadza do sądowej batalii z potężnym amerykańskim koncernem, stając w obronie mieszkańców małego miasteczka, zdobyła rok później cztery nominacje do Oscara i jedną statuetkę (Oscar dla Roberts).


Steven Soderbergh (pierwszy z lewej) na Berlinale 2012. Fot. Reuters/Forum.

Rok 2001 był dla Stevena Soderbergha wyjątkowo szczęśliwy - o nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej walczyły jednocześnie dwa jego filmy, oprócz "Erin Brockovich" także dramat "Traffic" (2000) na temat walki z przemytem narkotyków. Za ten film, w którym zagrali m.in. Michael Douglas i Benicio Del Toro, otrzymał Oscara w kategorii najlepszy reżyser.

Soderbergh nakręcił także: dramat "Solaris" (2002) według prozy Stanisława Lema, komedie kryminalne z serii "Ocean's", czyli "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" (2001), "Ocean's Twelve: Dogrywka" (2004) i "Ocean'sThrirteen" (2007), dwie opowieści o Ernesto Che Guevarze ("Che - Rewolucja" i "Che - Boliwia", obie części z 2008 r.), thrillery "Dobry Niemiec" (2006) i "Contagion - Epidemia strachu" (2011) oraz komediodramat "Magic Mike", który niedawno można było oglądać w kinach.

Steven Soderbergh to również scenarzysta, operator filmowy i producent. Produkował m.in. filmy w reżyserii i z udziałem George'a Clooneya ("Good Night and Good Luck", "Syriana", "Michael Clayton") oraz dokumenty o Romanie Polańskim ("Polański. Ścigany i pożądany", "Roman Polanski: Odd Man Out").

MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  13.01.2013
Zobacz również
Zmarła znana włoska aktorka
Paradokument o polskich żołnierzach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll