PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.10.2012
12 października Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, dotyczącą VOD. W ten sposób do ustawy zostają wprowadzone przepisy dyrektywy unijnej. Do tej pory rynek telewizji na żądanie działał bez regulacji w ustawie medialnej.
 

Za nowelizacją opowiedziało się 252 posłów, 193 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Termin na wdrożenie tych przepisów minął w grudniu 2009 roku. Natomiast wprowadzenie do systemu polskiego prawa dyrektywy audiowizualnej miała nastąpić w marcu ubiegłego roku, ale po proteście internautów wykreślono z niej obszar VOD. 


fot. Reuters / Forum

  Ustawa określa VOD jako usługę medialną świadczoną w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, polegającą na publicznym udostępnianiu audycji audiowizualnych w oparciu o katalog ustalony przez podmiot dostarczający usługę.

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji określa, jakie mają obowiązki dostawcy usług VOD. 20 proc. audycji musi pochodzić z Europy, muszą też one być odpowiednio promowane i eksponowane. Zwolnione z tego obowiązku mają być te katalogi, w których w ogóle nie znajdują się audycje europejskie, np. takie, w ramach których udostępniane są wyłącznie amerykańskie westerny. 

Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Strzembosz uważa, że ustawa jest tak zbudowana, aby omijała problem piractwa. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgłosiła natomiast zastrzeżenie, że po nowelizacji ustawa nie ureguluje kwestii usług w systemie pay-per-view. Ta usługa nie mieści się bowiem ani  w definicji  programu telewizyjnego, ani usługi na żądanie.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja zakłada, że to nie firmy mają zgłaszać usługi w  zakresie VOD do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale że sama KRRiT ma monitorować rynek. Ustawa dotyczy firm, prowadzących usługi w tym zakresie, nie zaś osoby prywatne, np. prowadzące blogi, czego obawiali się internauci.

Portalfilmowy.pl zwrócił się  m.in. do KIPA, KRRiT i dostarczyciela usługi telewizji na żądanie z prośbą o skomentowanie tej nowelizacji.



WRÓB
Wirtualnemedia.pl
Ostatnia aktualizacja:  15.10.2012
Zobacz również
"Jan Heweliusz gdańszczanin" wyróżniony
Zmarł Janusz Krasiński
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll